انتصاب رئیسی به ریاست قوه قضاییه

ابراهیم رئیسی متولی آستان قدس رضوی امروز با حکم علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به سمت رئیس قوه قضاییه منصوب شد. او ششمین رئیس قوه قضاییه ایران است که طبق قانون اساسی تا ۵ سال بر مسند ریاست خواهد نشست.

شیرین عبادی، قاضی دوران پیش از انقلاب و برنده جایزه صلح نوبل در این راستا به خبرگزاری رویترز گفت: «عملکرد صادق لاریجانی در این پست غیرقابل قبول بود ولی جایگزینی او با رئیسی که در گذشته در اعدام‌های فراقانونی و کشتار زندانیان سیاسی دست داشته است، دستگاه قضایی را حتی بیشتر لکه‌دار می‌کند... این جایگزینی بد با بدتر است».

ابراهیم رئیسی متولد مشهد، ۵۹ ساله و داماد احمد علم الهدی، امام جمعه تندرو مشهد است و به مانند همه روسای پیشین قوه قضاییه، عضو جامعه روحانیت مبارز است.

در فایل صوتی منتشر شده توسط پسر آیت الله منتظری در مورد تصمیم گیران اعدامهای دسته جمعی سال ۱۳۶۷ نام رئیسی نیز در میان بود. اطلاعاتی که رئیسی آن را رد کرد و تفاوت بین معاون دادستان و قاضی را یادآور شد. اگرچه وی اعلام کرد که آن اعدام ها را درست می داند.

رئیسی جانشین صادق لاریجانی می شود که پس از درگذشت هاشمی شاهرودی به سمت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شده است. او پیشتر دادستان کل کشور و معاون اول دستگاه قضایی بوده و در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ شرکت کرد که نه تنها شکست خورد بلکه بسیاری او را عامل اصلی رای آوردن روحانی در انتخابات اخیر می دانند.

خامنه ای می گوید سند تحول قضایی پیشنهادی از طرف رئیسی را مفید و کارساز یافته است. هرچند این سند به طور عمومی منتشر نشده است.


 

بیشتر از