آغاز سفرهای زیارتی به عراق در اوج کرونا

پیشتر اعلام شده بود که دلیل آغاز موج چهارم، ورود بیماران مبتلا به ویروس کرونا از عراق به ایران بوده است

با وجود ممنوعیت، در ۱۵ ماه گذشته، کاروان‌های زائران به صورت غیرقانونی راهی عراق شده‌اند- AHMAD AL-RUBAYE / AFP

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه از برقراری سفر به عتبات به صورت محدود خبر داد و گفت: «در ملاقات با وزیر فرهنگ عراق موضوع از سرگیری سفر به عتبات مطرح و مقرر شد اعزام کاروان‌های ایرانی به صورت محدود برقرار شود.»

تصمیم در باره از سرگیری سفر کاروان‌های زیارتی به عراق در حالی مطرح می‌شود که پیش از این گفته شده بود علت آغاز موج چهارم کرونا، ورود بیماران مبتلا به کووید-۱۹ از عراق به ایران بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند سفر به عتبات از اسفند سال ۹۸ به دلیل شیوع کرونا متوقف شده و هیچ زائری در قالب کاروان حج و زیارت به عتبات اعزام نشده است.

با این همه، در تمام این مدت گروه‌های متعددی از ایران برای زیارت شهرهای مقدس در عراق به این کشور سفر کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ماه‌های گذشته، سازمان حج و زیارت با توجه به اعزام کاروان‌های غیرمجاز به عتبات، از ستاد کرونا خواست تا برای برقراری محدود سفرهای عتبات و ساماندهی این اعزام‌ها وارد عمل شود، اما ستاد کرونا پاسخ مثبتی به درخواست سازمان حج و زیارت نداد.

پیش از این، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت با توجه به اینکه کاروان‌های غیرمجاز عتبات بدون محدودیت فعالیت می‌کنند، خواستار برقراری محدود سفر عتبات و اعزام کاروان‌ها از سوی این سازمان شده بود.

 سعید خطیب‌زاده همچنین گفت: «در دیدار با مقامات عراقی، تصمیم لغو ویزا را قطعی کردیم و منتظر تصمیم طرف عراقی هستیم. البته مشکلی در این زمینه وجود ندارد و باید فرآیندهای قانونی طی شود.»

او گفت بر همین اساس مقرر شد در ایام اربعین، ویزای دو کشور به مدت ۴۵ روز برای سهولت تردد زوار اربعین حذف شود.