سازمان اطلاعات بریتانیا: فیس‌بوک به تروریست‌ها آزادی عمل» می‌دهد

«قصد نداریم حکومت پلیسی ایجاد کنیم یا در خانه‌ مردم دوربین بگذاریم»

«فیس‌بوک به تروریست‌ها فرصت می‌دهد دور از چشم سرویس‌های امنیتی، برای حملات خود نقشه بکشند» - OLIVIER DOULIERY / AFP

رئیس جدید سازمان ام‌آی۵ ادعا کرده است که شرکت فیس‌بوک با طرح خود برای رمزگذاری سراسری، به تروریست‌ها «فرصت آزادی عمل» می‌دهد.

کن مک‌کالوم هشدار داد که طرح مارک زاکربرگ، رئیس غول رسانه‌های اجتماعی‌، به تروریست‌ها فرصت می‌دهد به دور از چشم سرویس‌های امنیتی، برای حملات خود نقشه بکشند. او به رادیو تایمز گفت: «موضوع، خصوصا در مورد رمزگذاری پیش‌فرض، این است که تصمیمات اتخاذ شده در جلسات هیئت مدیره در کالیفرنیا، به اندازه تصمیماتی که در افغانستان یا سوریه گرفته می‌شوند، بر توانایی ما در انجام کارهایمان تاثیر دارند.»

به گفته او، اگر آن‌ها از ساخت بمب یا ویدیویی درباره شهادت در حملات انتحاری، در اتاق نشیمن یک فرد مطلع شوند، می‌توانند از وزیر امور خارجه و قاضی ارشد برای صدور قرار قانونی، درخواست كنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت: «در آن‌صورت می‌توانیم به آن محل دسترسی پیدا کنیم و ببینیم آیا واقعا بمبی ساخته شده است یا نه. ما باید این توانایی را به صورت آنلاین هم داشته باشیم. اگر رمزگذاری سراسری پیش‌فرض اجرا شود و برای حذف این رمزگذاری، هیچ قصدی وجود نداشته باشد، در واقع به افراد نادر - تروریست‌ها یا افرادی که در فضای مجازی محتوای سوءاستفاده جنسی از کودکان را ارائه می‌دهند، که جزو بدترین افراد جوامع ما هستند- مجوز می‌دهد محیط‌ی خصوصی داشته باشند و هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند.»

آقای مک‌کالوم گفت که سازمان اطلاعاتی بریتانیا قصد ندارند یک «حکومت پلیسی» ایجاد کنند و «در خانه‌های مردم دوربین بیندازند».

وی اضافه کرد: «کاری که ما در این موارد نادر باید انجام دهیم این است که وقتی نگرانی‌های بسیار بسیار جدی وجود دارد و وزیر امور خارجه و قاضی نیز دسترسی به آن اطلاعات را ضروری و متناسب تعیین کرده‌اند، بتوانیم با کمک شرکت‌ها، به محتوای ارتباطاتی موردنظر دسترسی پیدا کنیم. این شرکت‌ها باید با ما همکاری کنند.»

ایندیپندنت برای اظهارنظر با فیس‌بوک تماس گرفته است.

گزارش‌های بیشتر از آسوشیتد پرس

© The Independent

بیشتر از جهان