طعنه چین به ژاپن: لطفا اول خودتان یک جرعه بنوشید

معاون نخست‌وزیر ژاپن گفته بود آب نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما کاملا بی‌خطر است

تخلیه آب نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما به محیط زیست دریا، ایمنی غذا و سلامت انسان آسیب می‌رساند- TOSHIFUMI KITAMURA / AFP

پس از این که معاون نخست‌وزیر ژاپن، آب نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را برای نوشیدن بی‌خطر دانست، چین از او خواست که خود از آن آب بنوشد.

به نقل از روزنامه ژاپنی ماینیچی، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، اظهار داشت: «یک مقام ژاپنی گفته است این آب برای نوشیدن مشکلی ندارد. پس لطفا خودش آن را بنوشد.»

وی همچنین گفت که بی‌توجهی ژاپن به موضوعات محیط زیستی، «کاملا غیرقابل توجیه» است.

این بیانیه پس از آن صادر می‌شود که تارو آسو، نخست‌وزیر سابق ژاپن، که اکنون در سمت معاون نخست‌وزیر خدمت می‌کند و در ایراد سخنان جنجال‌برانگیز نیز سابقه دارد، چنین گفته است: «من شنیده‌ام که پس از تصفیه، نوشیدن آب نیروگاه هیچ ضرری ندارد.»

دولت ژاپن، در اوایل این هفته اعلام کرد که آب نیروگاه هسته‌ای ویران‌شده فوکوشیما را که در سال ۲۰۱۱، دومین حادثه هسته‌ای بزرگ جهان آنجا اتفاق افتاد، در مدت دو سال آینده در اقیانوس آرام تخلیه خواهد کرد.

بحث درباره چگونگی تخلیه این آب که برای خنک کردن سوخت نیروگاه هسته‌ای استفاده می‌شد، چند سالی است که ادامه دارد.

دولت ژاپن می‌گوید که این آب، قبل از تخلیه به دریا تصفیه خواهد کرد تا میزان اشعه هسته‌ای آن به زیر سقف لازم برای آب آشامیدنی، کاهش یابد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این اقدام اعتراض همسایگان ژاپن را برانگیخته است زیرا آن‌ها معتقدند که تخلیه این آب، به محیط زیست دریا، ایمنی غذا و سلامت انسان آسیب می‌رساند.

آقای ژائو به دولت ژاپن یادآوری کرد که بیماری میناماتا را که سال ۱۹۵۶ گریبانگیر این کشور شد، فراموش نکند و از این دولت خواست در تصمیم خود تجدید نظر کند. وی گفت که زمانی زیادی از تجربه آن بیماری نمی‌گذرد، «و درد قربانیان آن هنوز التیام نیافته است.»

وی افزود: «ژاپن نباید آن فاجعه تاریخی را از یاد ببرد.»

بیماری میناماتا، یک عارضه عصبی است که در اثر مسمومیت شدید با جیوه ایجاد می‌شود و می‌تواند به آسیب شنوایی و قابلیت گفتاری و در بعضی موارد به کما رفتن فرد، فلج شدن او و ابتلا به بیماری‌های روانی منجر شود. گفته می‌شود که این بیماری، پس از این که یک کارخانه تولید مواد شیمیایی، مقدار زیادی آب آلوده به جیوه را در دریا تخلیه کرد، به وجود آمد.

آقای ژائو گفت: «برای حفاظت از منافع عمومی بین‌المللی و سلامت و ایمنی مردم، چین از کانال‌های دیپلماتیک، نگرانی جدی خود را به طرف ژاپنی اعلام کرده است.»

© The Independent

بیشتر از جهان