دبیر ستاد امر ‌به ‌معروف مرتکب جرم کشف حجاب شده

ارسال ۶۶ هزار پیامک، تنها در یک استان

جلیل محبی، دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر، عکس از خبرگزاری تسنیم

اجرای طرح کنترل بدحجابی در خودروها که چندی پیش توسط پلیس امنیت اخلاقی آغاز و خبرساز شد، اینبار به دلیل اشتباهات فراوان به عامل اعتراض بدل شد. در برخی موارد دریافت کنندگان این پیامک‌ها حتی در حال رانندگی نبوده‌اند.

اردیبهشت ماه، پلیس امنیت اخلاقی ناجا، پیامکی به صاحبان خودروها که برخی از آنان مرد بودند ارسال کرد و در مورد بدحجابی راننده اتومبیل‌هایشان هشدار داد. سپس با ارسال پیامک دیگری آنها را به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی احضار کرد. متن پیامک اول این بود: «سلام. مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین/ راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا»

و در پیامک دیگری که چند ساعت بعد ارسال شد، آمده است: «ابلاغیه: مالک خودرو شماره ... در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌گردد حداکثر ظرف ۷۲ ساعت جهت رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه نمایید».

اما میزان بالای مراجعه کنندگان به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا در تهران و ترافیک سنگین ایجاد شده در منطقه، ماموران را وا داشت تا اعلام کنند که دیگر نیازی به حضور مردم نیست.

با این حال این روند ادامه داشت تا جایی‌که فرمانده انتظامی گیلان دوشنبه با افتخار از ارسال ۶۶ هزار پیامک کشف حجاب به مالکان خودروها خبر داد. محمدرضا اسحاقی در اینباره گفت: «ارسال پیامک‌ها در قالب طرح هوشمند ناظر۱ اجرا می‌شود».

این در حالیست که جلیل محبی، دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر در حساب شخصی توئیتری خود از دریافت یکی از این پیامک‌ها نوشت و کار دست پلیس داد! در این توئیت که به سوژه دیگری برای کاربران فضای مجازی برای به سخره گرفتن این طرح بدل شد، آمده است: «برای من هم پیامک اشتباه فرستادند اما این اشتباهات موجب نمی‌شود کار پلیس متوقف شود. ضمنا این کار به ستاد احیا ربطی ندارد و وظیفه قانونی پلیس است».

اگرچه جالب توجه است که محبی از اینکه این پیامک به اشتباه به وی ارسال شده اطمینان دارد ولی کماکان خواهان ادامه این روند پرخطاست.

بحث جنجالی برخورد با بدحجابی در ایران هر روز در حال افزایش و شعله گرفتن است. محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس استان گیلان با تاکید بر استفاده از نیروهای بسیج برای تذکر لسانی در خصوص پوشش شهروندان گفت: «برای امر به معروف باید از فضای مجازی هم استفاده کرد».

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه نیز از آغاز ارشاد بدحجابان در مترو خبر داد و گفت: «با این طرح وضعیت حجاب در مترو بهبود می‌یابد. همکاران ما در این زمینه برنامه ریزی‌های لازم را انجام دادند و ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان در مترو انجام می‌گیرد».

فرنوش نوبخت با اشاره به اینکه رعایت حجاب اسلامی در مترو الزامی است و ارتباطی به واگن یا ایستگاه ندارد، به فارس گفت: «اطلاعیه‌ای در این زمینه تهیه کرده و رهنمود‌های لازم در مورد حجاب اسلامی را در همه خطوط و واگن‌های مترو انجام می‌دهیم؛ لذا برنامه‌ها در این زمینه آغاز شده است. در آینده‌ای نزدیک شاهد بهتر شدن روند حجاب در مترو خواهیم بود که البته فعالیت ماموران مترو ارشادی است و در راستای همکاری با پلیس انجام می‌گیرد».

وی تصریح کرد: «تا قبل از ماه محرم تغییراتی را از لحاظ بهبود وضعیت حجاب در مترو شاهد خواهیم بود و ماموران پلیس زن مترو همچون سطح جامعه اقدامات لازم را برای ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان انجام می‌دهند، ولی باید توجه داشت که شرایط در زیر زمین با روی زمین کمی متفاوت است و ما آهسته و پیوسته در این زمینه گام‌های لازم را برداشته‌ایم».

در همین راستا، حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت از برخورد با افراد مشهور بدحجاب و انتشار تصاویرشان در فضای مجازی گفت: «هنرمندان، ورزشکاران و افراد مشهور در این حوزه‌ها به برکت همین سینما و تلویزیون ایران مشهور و معروف شده‌ و مردم برای آنها احترام قائل هستند؛ پس لازمست قوانین و شئونات را رعایت کنند. در برخورد با تخلفات به ویژه با کسانی که شئونات را رعایت نمی‌کنند هیچ فرقی برای پلیس به عنوان مجری قانون وجود ندارد و برایش فرقی نمی‌کند که این فرد کیست و چکاره است؛ طبق قانون با افراد برخورد می‌کند».

وی تصریح کرد: «به بعضی از آن‌ها که در بین‌شان هنرمند و مسئول هم بود تذکر داده‌ایم. البته در حال حاضر هم در حال تذکر دادن هستیم و امیدواریم که تذکرات مفید واقع شود و مجبور به دعوت از آن‌ها نشویم».

گفتنی است حضور زنان بی حجاب در مراسم افتتاحیه‌ مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های غرب آسیا در ورزشگاه کربلای عراق که به صورت زنده از تلویزیون دولتی عراق پخش شد، انتقادات ارزشی‌ها از دولت عراق را در فضای مجازی در پی داشته است.  

 

بیشتر از