مردی که گربه‌های فراموش شده فوکوشیما را نجات داد

خانواده، دوستان و همسایه‌های او همگی پس از انتشار مواد رادیواکتیو نیروگاه هسته‌ای در منطقه، فرار کردند

در طول ۱۰ سالی که از فرار هزاران نفر از ساکنان فوکوشیمای ژاپن پس از فاجعه نیروگاه هسته‌ای می‌گذرد، مردی آنجا زندگی می‌کند که انواع گربه‌ها را نجات داد و همچنان هم به مراقبت از آن‌ها ادامه می‌دهد.

ساکائه کاتو، که زندگی خود را وقف مراقبت از حیوانات خانگی ترک‌‌شده کرده است، در خانه خود از ۴۱ گربه نگهداری می‌کند و ۲۳ گربه را در باغ خود و یک ملک خالی دیگر دفن کرده است.

او از خانه خود در منطقه آلوده و تحت قرنطینه، به خبرگزاری رویترز گفت: «می‌خواهم تا وقتی زنده هستم از همه‌ آنها مراقبت کنم. روزی که آن‌ها نباشند، من هم دیگر نمی‌خواهم زنده باشم، نه یک روز و نه حتی یک ساعت.»

در این منطقه کوهستانی، آقای کاتو یک زندگی ساده و روستایی دارد؛ از چشمه آب می‌آورد و مجبور است با ماشین تا توالت‌های عمومی برود. او در انبار ذخیره‌ای که آن را با اجاق گاز پارافین گرم می‌کند، برای گربه‌های خود غذا می‌گذارد.

آقای کاتو می‌گوید که او درهنگام کمک در عملیات تخریب خانه‌های متروک در منطقه، تعداد زیادی از این حیوانات خانگی مرده را پیدا کرده و تصمیم گرفته است حیوانات اهلی منطقه را نجات بدهد و از آن‌ها مراقبت کند. پس از فاجعه فوکوشیما، ۱۶۰ هزار نفر خانه‌ها و حیوانات خانگی‌ خود را رها کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خانواده، دوستان و همسایه‌های او همگی پس از انتشار مواد رادیواکتیو نیروگاه هسته‌ای در منطقه، فرار کردند اما آقای کاتو تصمیم گرفت در این شهر تقریبا خالی بماند و از حیوانات خانگی ترک شده نگهداری کند. او می‌گوید که گربه‌ها به او قدرت دادند تا در سرزمینی که دوست دارد و متعلق به چندین نسل از خانواده‌اش بوده است، بماند.

وی که مقابل خانه چوبی دوطبقه‌ خود ایستاده بود، خانه‌ای که اجازه بازدید از آن را دارد اما به دلایل فنی نمی‌تواند شب در آن بخوابد، گفت: «دلم نمی‌خواهد از اینجا بروم. دوست دارم میان این کوه‌ها زندگی کنم.»

به گفته آقای کاتو، او حتی در این شرایط دشوار هم ماهیانه حدود هفت هزار دلار صرف غذای این حیوانات می‌کند. بخش عمده این غذا به حیواناتی وحشی می‌رسد که شب‌ها دور خانه‌اش جمع می‌شوند. او ماه گذشته به دلیل آزاد کردن یک گراز وحشی که دولت ژاپن به دام انداخته بود، دستگیر شد.

فاجعه فوکوشیما بعد از فاجعه چرنوبیل، بدترین حادثه هسته‌ای به شمار می‌آید. این حادثه که در اثر زلزله و سونامی در سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد، دولت را مجبور کرد تا به دلیل آلودگی هوا، تا شعاع ۲۰ کیلومتری منطقه را تخلیه کند. روند آلودگی‌زدایی از منطقه‌ آلوده شده از جمله در نزدیکی خانه آقای کاتو، هنوز در جریان است، با این حال، ساکنان اجازه بازگشت به این منطقه را ندارند.

© The Independent

بیشتر از زندگی