ترامپ خواهان تغییر رهبری حزب جمهوری‌خواه شد

ترامپ پس از اتحاد مستحکم دوران ریاست جمهوری‌ با مک‌کانل، حالا از او خشمگین است

ترامپ در یک رشته توییت ضمن «ادعای تقلب گسترده در انتخابات» نوشت که «ما رهبری جدید و پرانرژی برای [حزب] جمهوری‌خواه لازم داریم»- Tasos Katopodis/Getty Images/AFP

دونالد ترامپ در روزهای آخر ریاست جمهوری، همچنان به جمهوری‌خواهان کنگره حمله کرد. او خواهان رهبری جدیدی برای این حزب شد. این در شرایطی است که حزب او، آماده است در تصمیم‌گیری درباره دو لایحه، از فرمان او سرپیچی کند.

روز دوشنبه بیشتر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، به نادیده‌گرفتن وتوی ترامپ بر لایحه پنتاگون، و خواست او برای افزایش میزان کمک‌هزینه کرونا برای هر آمریکایی از ششصد به دوهزار دلار، هم‌رای شدند.

در حالی که سنا برای بررسی رد وتوی لایحه دفاع ملی از سوی ترامپ آماده می‌شود، از بیشتر جمهوری‌خواهان سنا انتظار می‌رود در عین موافقت با رد این وتو، تلاش چاک شومر، رهبر اقلیت سنا که برای تصویب لایحه افزایش کمک‌هزینه کرونا تلاش می‌کند را ناکام بگذارند. روشن نیست میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا، حتی این لایحه را برای رای‌گیری به صحن سنا بیاورد.

به همین دلایل، و نیز بنابر گفته‌های پیش از کریسمس مک‌کانل که پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری به رسمیت شناخت، ظاهرا آقای ترامپ پس از اتحاد مستحکمی که در طول دوران ریاست جمهوری‌ خود با آقای مک‌کانل ایجاد کرده بود، حالا از او خشمگین است.

آقای ترامپ در یک رشته توییت که صبح سه‌شنبه در تکرار ادعای بی‌اساس خود درباره تقلب گسترده در انتخابات منتشر کرد، از جمله گفت: «ما رهبری جدید و پرانرژی برای [حزب] جمهوری‌خواه لازم داریم.»

او ظاهرا با اشاره به فشاری که روی سناتورهای جمهوری‌خواه وجود دارد، برای پیوستن به جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، جهت به چالش‌کشیدن و معکوس‌کردن نتیجه رای مجمع برگزینندگان به نفع آقای بایدن، گفت: «رهبری جمهوری‌خواه، دنبال مسیری است که به کمترین مقاومت نیاز دارد.»

«رهبران ما (البته به جز من!) بدبخت‌اند. فقط بلدند چطور ببازند!» این توییت رییس جمهوری درحالی منتشر شد که نمایندگان جمهوری‌خواه از لایحه بودجه آخر سال، لایحه پنتاگون، و بسته حمایتی کرونای منضم به لایحه بودجه، حمایت کرده‌اند و احتمالا علیه کمک‌هزینه دوهزار دلاری به هر آمریکایی، متحد خواهند ماند.

آقای مک‌کانل و دیگر رهبران حزب جمهوری‌خواه، همگی این اقدام‌ها را پیروزی به شمار می‌آورند.

در حالی که جمهوری‌خواهان بابت پیروزی‌های مورد تصور خود، یکدیگر را ستایش می‌کردند، آقای ترامپ هشداری داد به بیش از بیست‌و‌چهار نماینده جمهوری‌خواه که امیدوارند سال ۲۰۲۲ دوباره انتخاب شوند.

او در توییتی نوشت: «من کلی سناتور دارم... همین‌طور نماینده‌های مرد و زن در کنگره که انتخاب شده‌اند. فکر می‌کنم فراموش کرده‌اند!»

در واقع، نمایندگان کمی ریسک‌‌پذیر شده‌اند.

آرای آنها می‌تواند باعث خشم آقای ترامپ شوند، در شرایطی که او می‌کوشد حتی پس از باختن آرای مجمع گزینندگان به آقای بایدن با نتیجه ۳۰۶ بر ۲۳۲، خود را به‌عنوان تنها رهبر تعیین‌کننده حزبش تثبیت کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آقای ترامپ هنوز در میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه، به‌شدت محبوب است. او در انتخابات ۷۲/۴ میلیون رای آورد؛ بیش از هر رییس جمهوری حاکمی در تاریخ آمریکا. معنای این میزان از رای این است که اگر بخواهد بعد از بیستم ژانویه در دنیای سیاست بماند، می‌تواند نامزدهای بسیار محافظه‌کار را برای رقابت علیه نمایندگان فعلی جمهوری‌خواه در انتخابات ۲۰۲۲ کنگره انتخاب کند.

حمایت او از کمک‌هزینه بیشتر برای کرونا، در لحظه‌ای نادر، او را در کنار دموکرات‌های کنگره از جمله نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان، و سناتور ترقی‌خواه محبوب، برنی سندرز، قرار می‌دهد.

آقای سندرز گفته است که قصد دارد هنگام ظهر به وقت ساحل شرقی آمریکا، دست به مانوری سیاسی بزند، در حالی که آقای ترامپ دوباره در تفرجگاه‌های خود در جنوب کالیفرنیا مشغول بازی گلف است، در ایامی که کاخ سفید آن را کار در حال تعطیلی در فصل تعطیلات می‌خواند.

آقای سندرز، سناتور مستقل ایالت ورمانت، روز دوشنبه به نشریه پولیتیکو گفت که می‌خواهد رای‌گیری درباره رد وتوی ترامپ بر لایحه دفاعی را معلق نگه دارد، تا زمانی که آقای مک‌کانل موافقت کند کمک هزینه دوهزار دلاری را به رای بگذارد. ولی این تهدید، حد و حدودی دارد.

طبق مقررات سنا، تنها کاری که آقای سندرز می‌تواند بکند، کندکردن رای‌گیری تا اول ژانویه است.

آقای مک‌کانل نگفته است که درباره لایحه کمک‌هزینه که از تصویب مجلس نمایندگان گذشته، چه خواهد کرد؛ اما اعضای فراکسیون او، به‌طور کلی با این افزایش کمک‌هزینه مخالف‌اند. رهبر اکثریت سنا باید ببیند که آیا همه اعضای فراکسیون او که در سال ۲۰۲۲ می‌خواهند دوباره انتخاب شوند، مجبور خواهند شد علیه کمک به آمریکایی‌هایی که به دلیل قصور خودشان، دچار فقر شده‌اند، رای بدهند یا نه.

ولی آقای شومر، رهبر دموکرات‌های سنا، دوشنبه شب گفت که می‌خواهد روز سه‌شنبه لایحه‌ای برای تصویب بی‌درنگ کمک‌هزینه‌ها ارائه کند. انتظار می‌رود این درخواست رد شود و بعد آقای مک‌کانل تصمیم بگیرد که برنامه‌اش را در سال ۲۰۲۰ چگونه به آخر خواهد رساند.

در آخر کار، حزب جمهوری‌خواه به دو جناح متمایز تقسیم خواهد شد: یکی که دغدغه‌اش انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ است، و دیگری که هنوز به آقای ترامپ وفادار است.

© The Independent