امروز، اولین حضور بایدن در جلسه گزارش محرمانه امنیتی

بایدن تا هفته پیش عملا از دسترسی به منابع مالی فدرال محروم بود

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا- JIM WATSON / AFP

دفتر جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد که او روز دوشنبه، در نخستین جلسه امنیتی خود شرکت خواهد کرد.  

در بیانیه کوتاهی که روز یکشنبه از دفتر آقای بایدن منتشر شد، آمده است که او به دنبال این جلسه امنیتی، با مشاوران خود ملاقات خواهد داشت. 

روسای جمهور آمریکا به طور معمول در بامداد هر روز در جلسات امنیتی در جریان اطلاعات و تحلیل‌های محرمانه پیرامون مسائل عاجل امنیت ملی از سراسر جهان قرار می‌گیرند. 

معمولا جلسات امنیتی روسای جمهور منتخب بلافاصله پس از پیروزی آن‌ها در انتخابات آغاز می‌شود اما دونالد ترامپ در ارتباط با تردیدهایی که در مورد پیروزی بایدن ابراز کرد، برگزاری این گونه جلسات را در روند انتقال قدرت به تعویق انداخته است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تا هفته گذشته، آقای بایدن عملا از دسترسی به منابع مالی فدرال که معمولا به تیم‌های انتقال قدرت داده می‌شود، محروم بود اما این شرایط عمدتا با اعلامیه اداره خدمات عمومی آمریکا در روز دوشنبه گذشته عوض شد. این نهاد اعلام کرد که آقای بایدن را ظاهرا برنده انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر تلقی می‌کند.  

آقای ترامپ دقایقی پس از آن که امیلی مورفی، رئیس اداره خدمات عمومی اعلام کرد که این تصمیم را مستقلا اتخاذ کرده است، در توییتی نوشت که به‌رغم آن که همچنان معتقد است که او در انتخابات پیروز شده اما توصیه می‌کند دستگاه رهبریش با خانم مورفی همکاری کند. 

هرچند آقای بایدن اکنون به طور منظم در جریان به‌روز شدن موارد امنیتی قرار می‌گیرد، اما گفته می‌شود آقای ترامپ مدت‌ها پیش از انتخابات، جلسات امنیتی خود را با تحلیل‌گران حرفه‌ای به دریافت گزارش از مقامات سیاسی تغییر داده است. 

بدین گونه، آقای ترامپ نخستین رئیس جمهور آمریکا پس از رونالد ریگان است که به طور منظم گزارش‌های مقامات امنیتی از پیش تعیین شده (به دست نهادهای امنیتی) را استماع نمی‌کند.

© The Independent

بیشتر از جهان