یک شهروند بهایی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به زندان محکوم شد

برگزاری آیین‌های مذهبی بهائیان از سوی نهادهای امنیتی به شدت کنترل می‌شود

علی احمدی، شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد - عکس از شبکه اجتماعی

یک شهروند بهایی در دادگاه تجدیدنظر به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، نهایتا به یک سال حبس محکوم شد. وی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب قائم‌شهر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اداره تشکیلات بهائی» مجموعاً به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که علی احمدی، شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر در شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده و از اتهام «اداره تشکیلات بهایی» تبرئه شده است.

آقای احمدی در آبان سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از انتقال به سلول انفرادی، با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی موقتاً آزاد شد. وی در دوران بازداشت با توهین‌هایی مانند «بهایی نجس» و «سگ نجس» مواجه شده بود.

او طی ۱۰ سال گذشته دست‌کم پنج بار دستگیر شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شهروندان بهایی به دلیل باور متفاوت مذهبی، در ایران به شدت تحت ‌فشار هستند. از این‌ رو برگزاری آیین‌های مذهبی آنها از سوی نهادهای امنیتی به شدت تحت کنترل قرار دارد و بارها افرادی که در این جلسات مذهبی شرکت کرده‌اند، دستگیر و با اتهامات امنیتی مواجه شده‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی را به رسمیت می‌شناسد. این در حالی است که اقلیت‌های دینی و اعتقادی متنوع دیگری از قبیل بهایی، بابی، دراویش، سیک و ... نیز در ایران زندگی می‌کنند که از حقوق اولیه خود محروم هستند.

بر اساس ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر، هر فردی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به ‌طور فردی یا جمعی و به‌ طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بیشتر از