واکسن کرونای فایزر باید در دمای مریخ نگهداری شود

واکسن‌ در محفظه‌هایی به اندازه چمدان، که دما را حدود منفی۷۰ درجه سانتیگراد تنظیم می‌کند، ارسال می‌شود

نیاز به ذخیره‌سازی واکسن کرونای فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد چالش بزرگی است - Vincenzo PINTO / AFP

پس از اعلام اخباری مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن دو واکسن ویروس کرونا، توجه‌ها به موضوع مهم توزیع واکسن به نقاط مختلف جهان معطوف شده است. این درحالی‌است که گفته می‌شود واکسن‌ها هنگام جابه‌جایی باید در دمای مشابه دمای مریخ، یعنی منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

اگر واکسن غول دارویی ایالات متحده، فایزر، تایید شود، واکسن‌ها در محفظه‌هایی به اندازه چمدان، که دما را حدود منفی۷۰ درجه سانتیگراد تنظیم می‌کند، ارسال می‌شود.

هر محفظه توانایی نگهداری چندین هزار دوز واکسن ارزشمند را دارد و برای امنیت در آن ردیاب‌های GPS کار گذاشته می‌شود.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، فایزر بدون دریافت کمک‌های دولتی به تنهایی از عهده تولید واکسن برآمده است و گفته می‌شود که تاکنون بیش از ۲.۷ میلیارد دلار برای این واکسن هزینه کرده‌است.

این مبلغ چشمگیر، شامل خرید مواد اولیه مورد نیاز واکسن (که هنوز تایید نشده)، ساخت فریزرهای عظیم برای ذخیره واکسن‌ها و آماده کردن آنها برای توزیع جهانی است.

نیاز به ذخیره‌سازی در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد چالش بزرگی است. بسیاری از بیمارستان‌ها از چنین امکاناتی برای ذخیره‌سازی که بتواند دمای هوا را به دمایی مشابه سیاره مریخ (میانگین دمای روزانه منفی۶۲ درجه سانتیگراد) کاهش دهد، برخوردار نیستند.

سوامی ساها، یک مشاور بهداشتی در ایالات‌متحده می‌گوید که چنین فریزرهایی «مانند تک شاخ‌ها» هستند. او به ای‌بی‌سی گفته یافتن این فریزرها بسیار دشوار است. چون این دما سردترین دما برای ذخیره هر واکسن یا هر دارویی است.

سیستم های GPS که در محفظه‌های واکسن کار گذاشته شده، به فایزر کمک می‌کند تا دما را کنترل کرده و همچنین از سرقت احتمالی واکسن پیشگیری می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

استرالیا مبلغ ۱۰ میلیون دوز واکسن را به فایزر پرداخت کرده است. در صورت موفقیت آمیز بودن تولید واکسن، این غول داروسازی ۲۰۰ میلیون دوز به اتحادیه اروپا، ۱۰۰ میلیون دوز به ایالات متحده و ۴۰ میلیون دوز هم به انگلستان می‌دهد.

در اوایل ماه جاری فایزر اعلام کرد که به مراحل آخر آزمایشات بالینی رسیده و واکسن ۹۰ درصد اثربخش بوده‌است. این احتمال وجود دارد که در صورت پایان مراحل آزمایش فایزر از سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست تایید اضطراری کند.

شرکت داروسازی مدرنا هم اعلام کرده که به واکسنی دست یافته که ۹۴.۵ درصد اثربخشی دارد. به نظر نمی‌رسد که واکسن مدرنا به اندازه رقیبش فایزر به دما حساس باشد. واکسن مدرنا به صورت فریزشده ارسال می‌شود اما این شرکت می‌گوید که می‌تواند به مدت ۳۰ روز در یخچال معمولی نگهداری شود.

بیشتر از جهان