ترامپ و بایدن در فلوریدا؛ نبرد در ایالت سرنوشت‌ساز

دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ در فلوریدا پیروز شد

نتایج رأی‌گیری حضوری در روز انتخابات به‌طور سنتی به نفع جمهوری خواهان است- JIM WATSON, Morry GASH / AFP

مبارزات انتخاباتی در فلوریدا ادامه دارد. ایالتی تعیین‌کننده در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که تا چند روز دیگر نتیجه‌اش مشخص خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده و نامزد حزب مجافظه‌کار تلاش کرد سخنانش در حوزه اقتصاد باشد که در آن فضای امن‌تری برای مانور دارد. در مقابل جو بایدن، رقیب دموکرات، به حمله‌های خود به نحوه برخورد دولت ترامپ در مقابله با ویروس کرونا ادامه داد.

همه‌گیری کرونا تاکنون منجر به کشته شدن بیش از ۲۲۷۰۰۰ نفر در ایالات‌متحده شده است.

هر دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه از طرفداران خود خواستند که شخصاً به مکان‌های رأی‌گیری بروند، هرچند این کار با شروع طوفان گرمسیری دشوار است.

تمرکز بر روی رأی‌گیری حضوری، در حالی صورت می‌گیرد که بیش از ۸۰ میلیون آمریکایی قبلاً به‌صورت غیابی یا از طریق پست رأی داده‌اند.

نتایج رأی‌گیری حضوری در روز انتخابات به‌طور سنتی به نفع جمهوری خواهان است. در سوی دیگر طرفداران حزب دموکرات بیشتر مایل به رأی دادن پیش از موعد یا ستی هستند که باعث می‌شود نتایج این آرا بیشتر مایل به سمت نامزد دموکرات باشد.

جو بایدن روز پنجشنبه به هوادارانش در فلوریدا گفت:

«شما قدرتش را دارید. اگر فلوریدا آبی بشود، کار به انجام خواهد رسید.»

در سوی دیگر ماجرا ترامپ روز پنجشنبه اعلام رشد ۳۳٫۱ درصدی اقتصادی را جشن گرفت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شاخص ای‌پی‌آر در اقتصاد آمریکا در بازه زمانی ژوئیه-سپتامبر با نرخ خیره‌کننده ۳۳٫۱ رشد کرد که بزرگ‌ترین سود سه‌ماهه ثبت‌شده از زمان سقوط آن در بهار بود. زمانی که همه‌گیری ویروس کرونا باعث تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی شد و ده‌ها میلیون نفر را از کار دور کرد.

ترامپ در توییتی نوشت: «خیلی خوشحالم كه این عدد بزرگ تولید ناخالص داخلی قبل از ۳ نوامبر منتشر شد.»

اما اقتصاددانان هشدار دادند که اقتصاد آمریکا بار دیگر در حال ضعیف شدن است و با افزایش تعداد بیماران، با تهدیدهای جدیدی روبرو است، استخدام‌ها کند شده و کمک‌های فدرال عمدتاً پایان‌یافته است.

بایدن گفت، «روند بهبودی اگر متوقف نشده باشد، دست‌کم کند خواهد شد و بهبودی که الآن در حال وقوع است، به افراد بالادستی (ثروتمندان) کمک می‌کند اما ده‌ها میلیون خانواده کارگر و مشاغل کوچک را پشت سر رها می‌کند.»

دموکرات‌ها تلاش می‌کنند بحث‌های پایانی انتخاباتی را روی مهار همه‌گیری کووید-۱۹ و ناتوانی دولت ترامپ در مقابله با آن ببندند، در عوض، ترامپ استدلال می‌کند که بایدن با کنترل‌های بهداشتی سخت‌تر، دستاوردهای اقتصادی دولت او را خنثی خواهد کرد.

او درباره بازگشت قرنطینه گفت: «مردم خسته شده‌اند. آن‌ها دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.»

ترامپ و بایدن در تعیین‌کننده‌ترین روزهای پایانی مبارزات انتخاباتی، هر دو از منطقه بین ایالتی شماره چهار فلوریدا بازدید کردند، منطقه‌ای که به دلیل رشد سریع مناطق مسکونی و گستردگی حومه آن، به‌عنوان یک میدان جنگ انتخاباتی که نتایج در آن همیشه در حال تغییر است شناخته‌شده است.

دو رقیب بعد از فلوریدا در روز جمعه راهشان را از هم جدا خواهد کرد.

ترامپ قرار است در ۴۸ ساعت پایانی مبارزات انتخاباتی به میشیگان، جورجیا و پنسیلوانیا برود.

در همین حال، بایدن به سه ایالتی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ برنده شد سفر می‌کند: آیووا، ویسکانسین و سپس میشیگان.

بایدن شنبه در میشیگان یک دیدار مشترک با باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق برگزار می‌کند. دفتر بایدن همچنین اعلام کرد که وی روز جمعه به مینه سوتا خواهد رفت، آن‌هم ساعاتی قبل از برگزاری تجمع ترامپ.

مینه سوتا یکی از معدود ایالت‌های رأی‌دهنده به کلیتون در سال ۲۰۱۶ بود که ترامپ امیدوار است امسال رأی آن‌ها را بگیرد.

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری ایالت متحده قرار است روز سه‌شنبه سیزده آبان برگزار شود.