ایرانیانی که برای ترامپ دعا کردند

دعاگویان برای سلامتی ترامپ در مقابل راویان داستان «نمرود و پشه» و «قدرت نفرین علی‌ خامنه‌ای»

شاید عجیب باشد که ابتلای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به کرونا، بخشی از جامعه ایران را در مقابل بخش دیگری قرار دهد؛ ولی این اتفاق رخ داده است.

یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ برای درمان بیماری کووید ۱۹ به بیمارستان نظامی والتر رید در شمال واشنگتن منتقل شد و اخبار ضدونقیضی در مورد سلامتی او به رسانه‌ها راه یافت، گروهی از ایرانیان برای سلامتی او دست به دعا شدند.

در مقابل،  گروهی دیگر، سرخوش از آنکه ترامپ به‌زودی جان خواهد داد، داستان‌های مذهبی مانند داستان نمرود و پشه یا «قدرت نفرین علی خامنه‌ای» به دلیل ترور سردار محبوبش را یادآوری می‌کردند.

بر اساس داستانی در قرآن، نمرود، پادشاه بابل، در مقابل دعوت حضرت ابراهیم برای یکتاپرستی مقاومت کرد و خود را قدرتمندترین و ثروتمندترین فرد جهان خواند و نهایتاً یک پشه از راه بینی وارد مغز او شد و او را کشت.

از جمله کسانی که داستان نمرود و پشه را به بیماری ترامپ ارتباط دادند، فؤاد ایزدی، عضو ‏ هیئت‌علمی گروه مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران بود. آقای ایزدی از نظریه‌پردازان مقابله با آمریکا و نزدیک به سپاه پاسداران است و برای افسران این نیرو، جلسات آموزش سیاسی و آمریکاشناسی برگزار می‌کند.

آقای ایزدی که معمولاً پای ثابت تحلیل‌های سیاسی در صداوسیمای جمهوری اسلامی است، در حساب کاربری خود در توئیتر علاوه بر انتشار بخشی از فیلم نمرود و پشه، بخشی از اظهارنظر یک کارشناس در برنامه خبری شبکه سی‌ان‌ان را منتشر کرد که ایران از فرصت ابتلای ترامپ به کرونا برای ضربه زدن به منافع آمریکا در منطقه استفاده خواهد کرد.

در هر صورت، کسانی که در روزهای گذشته این داستان قرآنی را یادآوری می‌کردند، عمدتاً هواداران علی خامنه‌ای هستند که شاید مقام او برایشان از پیامبری همچون ابراهیم هم ارجمندتر باشد و باور داشته باشند که انتقام دل‌شکستگی رهبر جمهوری اسلامی، مرگ ذلت‌بار دشمن او است.

گروه دیگری از همین طیف در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که ابتلای ترامپ به کرونا و قرارگرفتنش در بستر بیماری و چه‌بسا مرگ، مؤید این بخش از شعر اشرف‌الدین حسینی مدیر روزنامه «نسیم شمال» در دوره مشروطه است که «با آل‌علی هر که درافتاد، برافتاد».

سیادت علی خامنه‌ای و البته نام او، این فراخوانی تاریخی را برای این گروه جذاب کرده بود و در روزهای گذشته بارها از سوی آن‌ها ماجرای ترور قاسم سلیمانی در روز ۱۳ دی ۱۳۹۸ به ‌فرمان ترامپ و همچنین نفرین علی خامنه‌ای، عامل مرگ احتمالی ترامپ خوانده شد.

 اما در مقابل گروه دیگری هم بودند که برای سلامتی ترامپ دست‌به دعا شدند.

محمد فاضلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی و مشاور وزیر نیرو در دولت حسن روحانی در شبکه‌های اجتماعی نوشت که «من از صبح کسانی را دیده‌ام که آرزو می‌کنند ترامپ سالم از بیمارستان مرخص شود.»

او البته از خیل دعاگویان ترامپ در جامعه ایران که به‌شدت تحت ‌فشار تحریمی آمریکا است متعجب شده است: «هر کسی از جمله رئیس‌جمهور هر کشوری ممکن است بیمار شود؛ اما این‌که کسانی در کشور ایران از میان مردمی که بیشترین خسارات به زندگی‌شان از دوران ریاست جمهوری ترامپ رسیده است دعاگویان برای او سلامتی آرزو کنند خیلی عجیب است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این مقام دولتی در ایران، دعا برای سلامتی ترامپ را نشان از ناامیدی بخشی از مردم ایران از امکان اصلاح امور در داخل و امید بستن به تأثیر فشار خارجی دانست: « دسته اول دعاگویان ترامپ اغلب مردم عادی هستند که فکر می‌کنند اگرچه ریاست جمهوری ترامپ و بازگرداندن تحریم‌ها و فشار حداکثری خسارات وحشتناکی به اقتصاد ایران وارد کرده و زندگی برای مردم سخت شده، اما امیدی هم به اصلاح در داخل نیست و مگر فشارهای خارجی پنجره‌ای به اصلاحات اساسی اقتصادی، تجدیدنظر در شیوه‌های حکمرانی و بازگشتن از مسیرهای نادرست باز کند.»

او همچنین نوشت که گروهی دیگر از دعاگویان ترامپ، مخالفان حسن روحانی هستند که مرگ ترامپ را مصادف با پیروزی بایدن و گشایش احتمالی در وضعیت اقتصادی می‌دانند و به همین دلیل دست‌به‌دعا شده‌اند تا ترامپ زنده بماند و روحانی بی‌اعتبارتر از آنچه تاکنون شده.

به هر حال با ترخیص ترامپ از بیمارستان و بازگشت او به کاخ سفید، مناقشه بر سر داستان‌های مذهبی و اشعار تاریخی فعلاً تا حدودی فروکش کرده، هرچند احتمالاً دوستداران آقای خامنه‌ای که در روزهای گذشته برای مرگ ترامپ لحظه‌شماری می‌کردند با پاسخ نگرفتن از این استغاثه‌ها، بگویند که خدا به ترامپ فرصتی دوباره داد تا «بار گناهانش را سنگین‌تر کند.»

بیشتر از