مراقب کنه‌ها باشید؛ بیماری نادر در انگلستان

بیماری بابیزیوسیس بر گلبول‌های قرمز خون تاثیر می‌گذارد و مرگبار است 

کنه‌ها از خون انسان‌ و حیوانات تغذیه می‌کنند -  Tolga AKMEN / AFP

در حالی که تمام دنیا درگیر ویروس کرونا است، انگلستان در این روزها دچار آفت جدیدی شده است: بابیزیوسیس؛ بیماری نادری که از کَنه می‌آید.

اداره بهداشت عمومی انگلستان گفته است که خطر این بیماری برای عموم مردم «بسیار پایین» است، اما باید مراقب کنه‌ها بود.

بابیزیوسیس بر اثر انگلی به وجود می‌آید که گلبول‌های قرمز خون را آلوده می‌کند.

یک ویروس دیگر که بر اثر کنه‌ها انتقال می‌یابد، «انسفالیت کنه‌ای» است که بر نظام مرکزی عصبی بدن تاثیر می‌گذارد. 

در چند روز اخیر، بستری شدن اولین بیمار مبتلا به بابیزیوسیس در بیمارستان گزارش شد.

یک نفر هم به خاطر شرایطی وارد بیمارستان شده است که احتمالا مربوط به «انسفالیت کنه‌‌ای» باشد. اداره بهداشت عمومی انگلستان می‌گوید، این دومین بار است که «انسفالیت کنه‌ای» پیدا شده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته مقامات، هر دوی این بیمارها به احتمال قوی بهبود خواهند یافت.

بیشتر مبتلایان به بابیزیوسیس یا هیچ علایمی نخواهند داشت، یا تنها نشانه‌های خفیفی خوهند داشت. اما افراد دچار به نظام ایمنی ضعیف، ممکن است به علایم متعدد شبیه آنفولانزا همچون تب و لرز و درد عضلات برسند. 

حدود دو سوم مبتلایان به «انسفالیت کنه‌ای» هم هیچ علایمی نخواهند داشت. آن‌هایی هم که به علایم برسند، معمولا دو فاز را از سر می‌گذرانند. در فاز اول علایمی مشابه آنفولانزا‌ (تب، سردرد و خستگی) خواهند داشت. در فاز دوم که جدی‌تر خواهد بود، نظام مرکزی عصبی درگیر می‌شود و کار می‌تواند به مننژیت و حتی فلجی بکشد.

در آمریکا هم از حدود یک ماه پیش در مورد عواقب احتمالی بیماری‌هایی که موجوداتی همچون کنه‌ها منتقل می‌کنند، هشدار داده شده بود، به‌ویژه به این خاطر که در پی قرنطینه خیلی‌ها عازم سفر به محیط باز شده‌اند. کارشناسان بهداشتی گفته بودند که در مناطق پرجمعیت ساحل شرقی آمریکا امسال سال خطرناکی برای مواجهه با کنه‌ها است. 

مقامات ایالت میشیگان نیز در مورد عروج بیماری آناپلاسموسیس هشدار داده بودند که آن هم بر گلبول‌های قرمز خون تاثیر می‌گذارد و از کنه‌ها می‌آید. 

بیشتر از جهان