ترامپ: حمله به ایران را متوقف کردم

ایران می‌گوید ترامپ از طریق عمان خواستار «گفت‌وگو» شده است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید به دلیل این که تناسبی میان حمله به پهپاد و کشته‌شدگان احتمالی، در حمله تلافی‌جویانه آمریکا به ایران، وجود نداشت از چنین کاری منصرف شده است.

آقای ترامپ در نخستین توئیت‌های پس از جلسه ویژه امنیتی، که پنجشنبه شب با حضور سران ارتش در کاخ سفید برگزار شده بود، مدعی شده است که «دیشب کاملا آماده بودیم تا با حمله به سه هدف مختلف تلافی کنیم». او در ادامه نوشته است: «وقتی پرسیدیم چه تعدادی کشته می‌شوند، ژنرالی در پاسخ گفت که ۱۵۰ نفر آقا. حمله را ده دقیقه پیش از وقوع متوقف کردم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفته است که تحریم‌های تازه‌ای دیشب علیه ایران وضع شده است و «عجله‌ای» برای [حمله] ندارد زیرا «تحریم‌ها دارند اثر می‌گذارند و ایران هرگز نمی‌تواند صاحب سلاح هسته‌ای شود، نه بر علیه آمریکا و نه بر علیه جهان».

آقای ترامپ یک بار دیگر تاکید کرده است که رئیس جمهور اوباما در «یک معامله‌ ناشیانه و بد ۱۵۰ میلیارد دلار به علاوه ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به ایران داد و آن کشور را که در حالت بد [اقتصادی] به سر می‌برد از ورشستگی نجات داد و مسیر آنها برای دسترسی به تسحلیات هسته‌ای را هموار کرد».

در همین حال، مقام‌های ایرانی به رویترز گفته‌اند که روز جمعه پیامی از آقای ترامپ مبنی بر این که ایالات متحده به زودی حمله‌ای به ایران انجام می‌دهد و این که او [ترامپ] مخالف جنگ و خواستار گفت‌وگو بر سر یک سری موضوعات است، دریافت کرده‌اند. گفته می‌شود پیام از طریق دولت عمان و پس از این‌که ترامپ از حمله به ایران منصرف شد، به تهران مخابره شده است.

یک مقام ایرانی که نخواسته است نامش فاش شود، در تماس با رویترز تایید کرده که ترامپ «فرصت اندکی برای پاسخ ایران داده، اما پاسخ اولیه ایران این بوده که [آیت الله خامنه‌ای] رهبر ایران صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را دارد».

همزمان، یک مقام دیگر جمهوری اسلامی نیز به رویترز گفته است «هرچند رهبر ایران مخالف هرگونه گفت‌وگو است، اما پیام برای‌شان فرستاده شده است».

همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده، در پی سرنگونی پهپاد تجسسی ارتش آمریکا بر فراز تنگه هرمز، دیروز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار «خویشتن‌داری همه طرف‌ها» شده بود.

بیشتر از