کنسولگری چین در ایالات‌متحده تعطیل می‌شود

آمریکا می‌گوید دو هکر چینی در صدد هک کردن اطلاعات واکسن کرونا بودند

چین روز چهارشنبه اظهار داشت تعطیلی کنسولگری این کشور «تشدید بی‌سابقه تنش‌ها» است و به خاطر این اقدام ایالات متحده مقابله به مثل خواهد کرد - JASON LEE / POOL / AFP

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت ایالات متحده دستور تعطیلی کنسولگری چین در شهر هیوستون را صادر کرده است.

خانم اورتاگوس در بیانیه‌ای که به مطبوعات ایمیل شد اظهار داشت: «ما دستور تعطیلی کنسولگری جمهوری خلق چین در هیوستون را صادر کردیم تا از مالکیت فکری و اطلاعات خصوصی امریکاییان محافظت کنیم.»

این تصمیم کمتر از ۲۴ ساعت بعد از آن اتخاذ شد که دادستانان ایالات متحده دو هکر چینی را به تلاش برای سرقت تحقیقات واکسن‌های کووید-۱۹ متهم کردند.

از زمان شروع شیوع بیماری عالم‌گیر ویروس کرونا در چند ماه پیش تنش میان پکن و واشنگتن رو به افزایش است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

چین روز چهارشنبه اظهار داشت تعطیلی کنسولگری این کشور «تشدید بی‌سابقه تنش‌ها» است و به خاطر این اقدام ایالات متحده مقابله به مثل خواهد کرد.

دولت ایالات متحده اظهار نکرد چرا کنسولگری چین در ایالت تگزاس را هدف قرار داده که اکنون تا روز جمعه وقت دارد درهای خود را ببندد.

به گزارش منابع آگاه، چین نیز اکنون قصد دارد دستور تعطیلی کنسولگری ایالات متحده در ووهان را صادر کند.

ایالات متحده علاوه بر سفارت خود در پکن، چهار کنسولگری در چین در شهرهای شانگهای، گوانگژو، چنگدو و شنیانگ دارد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت این کنسولگری به فعالیت‌های خود به روال عادی ادامه خواهد داد ولی از هرگونه اظهار نظر درباره گزارش‌های محلی خودداری کرد که گفته می‌شود مقامات این سفارت در حال سوزاندن مدارک هستند.

آقای ونبین گفت: «تعطیلی یک طرفه کنسولگری چین در هیوستون در مدت زمانی کوتاه تشدید بی‌سابقه تنش‌ها و اقدامات اخیر علیه چین است.»

او افزود: «ما از ایالات متحده می‌خواهیم به سرعت این تصمیم اشتباه خود را ملغی سازد چرا که اگر در این راه اشتباه قدم گذارد چین نیز با تمهیداتی جدی مقابله به مثل خواهد کرد.»

آقای وانگ ونبین همچنین دولت ایالات متحده را متهم به آزار دیپلمات‌های چینی و کارمندان این کنسولگری کرد و همچنین آنها را متهم کرد «دانشجویان چینی را ارعاب کرده و مورد بازجویی قرار داده و بعضی از وسایل الکترونیکی آنها را ضبط کرده و حتی آنان را بازداشت کرده است.»

افسران پلیس شهر هیوستون برای «کمک به آتش‌نشانان» به ساختمان کنسولگری چین رفتند که از قرار معلوم از حیاط بیرونی آن دود به هوا برخاسته بود.

افسران پلیس اجازه نداشتند به ساختمان وارد شوند.

گزارش بیشتر از آسوشیتد پرس

© The Independent