ربیعی: برخی با هشتگ #اعدام_نکنید به دنبال تسریع اجرای حکم اعدام هستند

«عدالت در ایران به عالی‌ترین شکل خود به اجرا گذاشته می‌شود»

علی ربیعی از قوه قضائیه خواسته تا به مردم نشان دهد که عدالت در ایران به عالی‌ترین شکل اجرا می‌شود- برنا

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی با انتشار یادداشتی در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، به خواست عمومی مردم ایران برای توقف حکم اعدام معترضان آبان ۹۸ واکنش نشان داد.

ربیعی در بخشی از این یادداشت نوشته که سه دسته از افراد از هشتگ #اعدام_نکنید استفاده کرده‌اند. او نخستین گروه را، «بخشی حتی جزئی از مردم و هنرمندان و فعالان اجتماعی غیرسیاسی و غیرحزبی» دانسته که به‌ زعم‌ او از سر «نگرانی ملی» واکنش نشان داده‌اند.

او گروه دوم را وابستگان به «کانون‌های بدخواه» معرفی کرده است که احتمالاً منظورش سازمان مجاهدین خلق است.

گروه سوم نیز به‌ زعم سخنگوی دولت، وابسته به «دولت‌های بدخواه» هستند.

علی ربیعی گفته که گروه دوم و سومی که از این هشتگ در فضای مجازی استفاده کرده‌اند به دنبال توقف اجرای حکم اعدام معترضان آبان ۹۸ نیستند، بلکه هدف آن‌ها تسریع در اجرای این حکم، دمیدن در التهاب عمومی مردم، تشویق به خشونت و شکل دادن به اعتراضاتی مشابه آبان‌ماه است.

سخنگوی دولت از قوه قضائیه خواسته تا با «درایت» با این موضوع برخورد کند و در دام آن‌ها نیفتد.

او همچنین گفته که حاکمیت جمهوری اسلامی وظیفه دارد به بخش «حتی جزئی جامعه» که با این هشتگ همراهی کرده است نشان دهد که «عدالت در میهن آن‌ها در عالی‌ترین شکل خود به اجرا گذاشته می‌شود».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پس از آن که سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری سه‌شنبه گذشته از تائید حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی خبر داد، کاربران شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ #اعدام_نکنید به این حکم اعتراض کردند. این هشتگ تنها در ۴۸ ساعت نخست، بیش از ۹ میلیون بار در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه توییتر به کار رفت و برای ساعاتی ترند اول جهانی بود و به ترند اول توییتر فارسی تبدیل شد.

همزمان با همدلی بخش بزرگی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با کارزار مخالفت با اعدام معترضان، کاربران نزدیک به سپاه پاسداران در شبکه‌های اجتماعی کسانی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند را همدست مخالفان مسلح جمهوری اسلامی و سازمان مجاهدین خلق دانستند و وعده دادند که کاربرانی که با این کارزار همراه شده‌اند تحت تعقیب قضائی و امنیتی قرار خواهند گرفت.

بیشتر از