بوریس جانسون، یک گام تا نخست وزیری

جانسون در دومین رای‌گیری درون حزبی، رهبر حزب محافظه کار شد

بوریس جانسون وزیر پشین امور خارجه بریتانیا در دومین رای‌گیری درون حزبی با کسب ۱۲۶ رای در رأس فهرست نامزدان حزب محافظه‌کار برای جانشینی ترزا می نخست وزیر بریتانیا قرار گرفت. آقای جانسون در نخستین رای‌گیری حزب محافظه‌کار نیز بیشترین آرا را داشت.

 با رای‌گیری امروز شانس پیروزی آقای جانسون و احتمال این که او نخست وزیر بعدی بریتانیا باشد، افزایش یافته است. از مجموع نامزدان حزب محافظه‌کار فقط چهار نامزد دیگر که همه وزیران کابینه ترزا می هستند، در گردونه رقابت باقی مانده‌اند و دور بعدی رای‌گیری درون‌حزبی روز چهارشنبه صورت می‌گیرد.

 نامزدان حزب محافظه کار شامگاه روز سه‌شنبه در مناظره تلویزیونی بی‌بی‌سی شرکت خواهند کرد و انتظار می‌رود آقای جانسون پیروز مناظره امشب باشد. آقای جانسون در نخستین مناظره تلویزیونی حضور نداشت.

بوریس جانسون که سابقه شهرداری لندن را در کارنامه دارد از چهره‌های جنجالی در سیاست داخلی بریتانیا است. او نقش مهمی در همه‌پرسی معروف به برگزیت در سال ۲۰۱۶ داشت. آقای جانسن طرفدار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست و چند ماه پیش در اعتراض به سیاست‌های ترزا مِی از سمت‌اش به عنوان وزیر خارجه این کشور کنار رفت.

نمایندگان پارلمان بریتانیا مانند هم حزبی‌های آقای جانسون در روزهای گذشته خواستار شفافیت در مورد برنامه کاری آقای جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا شده‌اند. آقای جانسون طرفدار خروج بدون قید و شرط بریتانیا در پایان اکتبر امسال از اتحادیه اروپا است.

 دیدگاه‌های سیاسی آقای جانسون در مورد برگزیت و آنچه او «استقلال اقتصادی» بریتانیا می‌خواند باعث شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز از نامزدی او برای نخست‌وزیری بریتانیا حمایت کند.

با این که شانس پیروزی آقای جانسون با رای‌گیری روز سه‌شنبه افزایش یافته است، اما بر اساس شیوه‌های انتخاباتی حزب محافظه‌کار، آقای جانسون باید در سه رای‌گیری دیگر نیز برنده شود. نام‌های دو نامزد نهایی حزب برای نخست‌ وزیری تا چهار روز دیگر از طریق نامه به ۱۶۰ هزار عضو حزب در سراسر بریتانیا فرستاده خواهد شد. نخست وزیر بعدی بریتانیا رسما چهار هفته پس از آخرین رأی‌گیری اعلام خواهد شد.

جِرِمی هانت، مایکل گووف، سجاد جاوید و روری استوارت رقبای آقای جانسون در سه دور بعدی رای‌گیری هستند. جرمی هانت با ۴۶ رای و مایکل گووف با ۴۱ رای، به ترتیب در جایگاه دوم و سوم پس از آقای جانسون قرار دارند. در رای‌گیری امروز روری استوارت وزیر توسعه بریتانیا با کسب ۳۷ رای درخشش غیرمترقبه‌ای داشت. آقای استوارت در نخستین رای‌گیری ۱۹ رای به دست آورده بود.

بیشتر از