خواندنی‌های جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹

هشتمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال زنان روز جمعه در فرانسه با بازی تیم‌های فرانسه و کره جنوبی آغاز شد و در این بازی‌ها، ۲۴ تیم به مدت یک ماه به مصاف هم می‌روند.

تیم آمریکا قهرمان دوره پیشین جام جهانی فوتبال زنان در کاناداست که در سال ۲۰۱۵ با برتری بر تیم ژاپن عنوان قهرمانی را برای سومین بار از آن خود کرد. اولین بازی این تیم روز سه شنبه در برابر تایلند خواهد بود.

۷۲۰ هزار بلیط در این دوره بازی‌ها به فروش رسیده است و پیش‌بینی می‌شود بازی‌ها نزدیک به ۱۰۰ میلیون بازدید کننده داشته باشد. ۷۵۰ میلیون نفر بازی‌های کانادا را تماشا کردند.

تیم فرانسه که میزبان بازی‌هاست، یکی از بخت‌های قهرمانی است، هرچند تا به حال حتی به مرحله یک‌ چهارم نهایی این جام نیز نرسیده است. گفتنی است تیم فرانسه به‌رغم نتایج ضعیف‌اش بازی‌های محکم و زیبایی در کانادا ارائه کرد.

بخت دیگر قهرمانی تیم فوتبال زنان آلمان است که قهرمان دو دوره جام جهانی است و در ۱۳ بازی آمادگی برای مسابقات قهرمانی پیروز شده است. این تیم به تازگی با انتشار یک ویدیو سر و صدای زیادی به راه انداخت. در این فیلم تبلیغاتی جهت جذب مخاطب، بازیکنان می‌گویند: «ما بیضه نداریم ولی می‌دانیم با توپ چکار کنیم».

ستارگان فوتبال زنان دنیا

وقتی صحبت از ستارگان فوتبال زنان دنیا می‌شود، نام مارتا صدرنشین است. «پله» ستاره برزیلی فوتبال عنوان «پله دامن پوش» را به مارتای هموطن خود داد. مارتا ویرا داسیلوا، معروف به مارتا، با ۱۵ گل زده در یک دوره مسابقات جام‌ جهانی، بهترین گلزن تاریخ جام جهانی محسوب می‌شود.

این بازیکن ۳۳ ساله گرانترین بازیکن دنیاست و برای تیم اورلاندو پراید آمریکا بازی می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

الکس مورگان ستاره فوتبال زنان آمریکاست. او با ۱۸ گل زده در ۲۰ بازی ملی خود در سال ۲۰۱۸ دارنده کفش طلایی است و همانند مارتا در تیم اورلاندو پراید بازی می‌کند. او در بازی نهایی جام جهانی دوره پیش سه گل در برابر ژاپن به ثمر رساند و از مهره‌های کلیدی تیم فوتبال زنان آمریکا به حساب می‌آید.

ادا هگربرگ نروژی که در اعتراض به عدم توجه نروژ به ورزش زنان از بازی‌ها کناره گیری کرد و غایب بزرگ جام جهانی ۲۰۱۹ است. برخلاف نروژ،‌ اسکاتلند به تیم فوتبال زنانش توجه می‌کند و نزدیک به ۲۰ هزار تماشاگر را به مسابقات می‌کشاند.

فورمیگا، دیگر بازیکن برزیلی، ۴۱ ساله است و جام جهانی فرانسه هفتمین دوره جام برای او خواهد بود؛ رکوردی که در فوتبال زنان و مردان بی‌سابقه است.

مسابقاتی سبز

تلاش شده تا ورزشگاه‌هایی که این دوره مسابقات در آنها برگزار می‌شود، مجهز به سیستم بازیافت زهکشی باشند. یعنی آب باران برای استفاده مجدد جمع‌آوری می‌شود. همچنین از پنل‌های خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز استفاده شود.

مارک ورزشی نایک نیز اقدام به تهیه لباس‌هایی از بازیافت پلاستیک و با رنگ طبیعی کرده است. این اقدام محیط زیستی با استقبال از سوی تیم‌ها روبرو شد و ۱۴ تیم از ۲۴ تیم شرکت کننده،‌ لباس‌های خود را از این کمپانی خریداری کردند.

از دیگر نکات جالب توجه این دوره مسابقات جام جهانی زنان بازی بر روی چمن طبیعی است. دوره پیش بازی‌ها بر روی چمن مصنوعی انجام شد و در پی آن، بازیکنان و تیم‌های مختلف به دلیل تبعیض جنسیتی از فیفا شکایت کردند. فیفا ضمن رد این اتهام تصمیم گرفت این دوره بازی‌ها را بر روی چمن طبیعی برگزار کند. به همین دلیل شاکیان نیز از شکایت خود صرف نظر کردند.

برای تماشای بازی‌ها می‌‌توانید از این راهنما استفاده کنید.

بیشتر از ورزش