تأکید ناتو بر ادامه کمک‌های مالی به نیروهای نظامی افغان

متحدین ناتو و شرکای این پیمان نظامی، اطمینان دادند تعهد برای کمک‌های مالی این سازمان، به نیروهای نظامی افغان ادامه خواهد داشت.

اعضاء و نمایندگان کشورهای حمایت‌کننده مالی ناتو، درنشستی که روز ۱۴ خرداد، در شهر بروکسل برگزار شد، یک­بار دیگر متعهد شدند به کمک­های مالی‌شان به نظامیان افغان، پس از سال ۲۰۲۰ میلادی ادامه دهند. نمایندگان این کشورها گفتند که کمک به نیروهای امنیتی افغانستان، می­تواند این کشور را برای دست­یابی به صلح یاری کند.

ینس استولتنبرک، دبیرکل ناتو گفت تعهدی که دراجلاس شیکاگو درسال ۲۰۱۲ آغاز شده بود در چند مرحله تا سال ۲۰۲۰ تمدید شده بود.

استولتنبرک، منشی عمومی ناتودراین نشست گفت: «صندوق کمک­های امنیتی نیروهای افغان، نقش مهمی در رابطه با جامعه بین‌المللی و پروژه‌های جهانی دارد تا ظرفیت و توانایی این نیروها بالاتر برود و نیروهای امنیتی را درمبارزه با هراس افکنی کمک کند.»

آقای ستولتنبرک افزود که نشست کنونی نشان دهنده کمک­های پایدار مالی به نیروهای امنیتی افغان است، تا زمینه حل بحران کنونی افغانستان، از طریق مذاکره تقویت شود و این کشور به صلحی که تمامی شهروندان افغانستان خواهان آن­ هستند، دست یابد.

گفته می­شود که دراین نشست، محمدهمایون قیومی، سرپرست وزارت دارایی، عبدالحی رووف معین، وزارت دفاع افغانستان، سفیر کانادا در کابل، دستیار معاون وزارت دفاع آمریکا برای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه به نمایندگی ازصندوق حمایت از نیروهای افغان و شماری از مقام­های ناتو و سازمان ملل­ متحد نیز حضور داشته‌اند.

درهمین حال دبیرکل ناتو در دیداری که با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برای صلح افغانستان داشت گفته است افغانستان برای ناتو و هم پیمانان­اش بزرگ­ترین اولویت عملیاتی است.

آقای استولتنبرک تاکید کرد که ناتو وهم پیمانان­اش هرگز اجازه نخواهند داد تا افغانستان به «لانه هراس افکنان» مبدل شود.

او همچنین روند صلح افغانستان را موفقیت­آمیز خوانده و گفته است که این روند به نفع دوستان افغانستان و آمریکا است. او به ادامه آموزش و حمایت نیروهای امنیتی و روند صلح افغانستان نیز تاکید کرد.

آقای خلیلزاد، همچنین دردیداری که با استولتنبرک، دبیرکل ناتو داشت گفته است که نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) و ایالات متحده آمریکا باهم به افغانستان رفتند و حضورشان را باهم تنظیم می­کنند و اگر قرار باشد که این کشور را ترک کنند، نیز باهم ترک خواهند کرد.

بیشتر از