چطور حس بویایی خود را در خانه آزمایش کنیم؟

یکی از این آزمایش‌ها، تست «آب نبات پاستیل» است که در شبکه سی ان ان به نمایش گذاشته شد

پیشتر برخی از مبتلایان به ویروس کرونا، علایم و نشانه‌هایی مانند کاهش شنوایی و بویایی از خود بروز داده بودند- Pixabay

با درک بیشتر خصوصیات ویروس کرونا توسط کارشناسان، پژوهش‌ها نشان داده است که از دست دادن حس بویایی و چشایی می‌تواند از عوارض بسیار مهم ابتلا به کووید۱۹ باشد.

بنا به یک مطالعه مقدماتی در دانشگاه کینگز کالج لندن، این عوارض می‌تواند همراه با تب، سرفه خشک و خستگی، از نشانه‌های اولیه عفونت کرونا باشد.

پژوهشگران با مطالعه عوارض گزارش شده توسط ۴۰۰ هزار مظنون به ابتلا  به کووید۱۹، به این نتیجه رسیده‌اند که در ۱۸ درصد موارد، بیمار حس چشایی و بویایی خود را از دست می‌دهد.

از ۵۷۹ نفری که در میان ۱۷۰۲ مظنون به ابتلا به کرونا نتیجه آزمایش‌شان مثبت بوده است، ۵۹ درصد حس بویایی خود را از دست داده بوده‌اند.

این پژوهش، همراه با گزارش‌های مقدماتی، موجب شده است که «آکادمی آمریکایی گوش و حلق و بینی» و «مرکز جراحی سر و گردن و گوش و حلق و بینی بریتانیا»، بخواهند که عارضه از میان رفتن حس بویایی به عوارض کووید۱۹ اضافه شود. 

چطور می‌فهمید که حس بویایی‌تان را از دست داده‌اید؟

هرچند ممکن است به پزشک دسترسی نداشته باشید، اما به گفته کارشناسان، آزمایش‌هایی هست که می‌توانید در خانه انجام دهید و ببینید آیا حس بویایی‌تان را از دست داده‌اید، یا نه.

یکی از این آزمایش‌ها، تست «آب نبات پاستیل» است که در برنامه تلویزیون سی ان ان توسط استیون مانگر، رئیس مرکز بویایی و چشایی دانشگاه فلوریدا، به نمایش گذاشته شد.

او در توضیح این آزمایش خانگی گفت:«یک پاستیل را در یک دست نگه دارید و با دست دیگرتان محکم بینی‌تان را بگیرید که هوا از آن عبور نکند. بعد پاستیل را در دهانتان بگذارید و بجوید. فرض کنیم این یک پاستیل میوه است. اگر ترشی و شیرینی آن را حس کردید، معلوم می شود حس چشایی‌تان سالم است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مانگر می‌گوید، بعد همچنان که در حال جویدن پاستیل هستید، باید بینی‌تان را رها کنید: «اگر حس بویایی‌تان سالم باشد، باید به ناگهان بوی آن در بینی‌تان بپیچد.» 

به گفته مانگر، این احساس «بسیار قوی و واکنشی شدید است.»

«بنابراین، اگر بعد از حس مزه ترش و شیرین بتوانید بگویید پاستل چه بویی می‌داده، حس بویایی خوبی دارید.»

اگر پاستل در دسترس‌تان نیست، می توانید حس بویایی‌تان را با قهوه آسیاب شده یا پوست پرتقال آزمایش کنید.

اما مهم است بدانید که از دست دادن حس بویایی نه تنها می‌تواند عارضه کرونا، بلکه نشانه بسیاری بیماری‌های دیگر، از جمله آنفولانزا یا سرماخوردگی ساده یا حتی اضمحلال سلسله اعصاب، آلزایمر، یا پارکینسون هم باشد.

اگر در نتیجه آزمایش معلوم شود که حس بویایی‌تان را از دست داده‌اید، چه باید بکنید؟

به رغم این که بسیاری از مبتلایان به کووید۱۹ یا مظنونان به آلودگی به ویروس، گفته‌اند که حس بویایی‌شان را از دست داده‌اند، اما سازمان بهداشت جهانی هنوز این عارضه را به فهرست عوارض کووید ۱۹ اضافه نکرده است. 

... و با توجه به فشاری که روی بیمارستان‌ها و مطب پزشکان وجود دارد، به افرادی که می‌گویند حس بویایی‌شان را از دست داده‌اند، توصیه می‌شود از خانه خارج نشوند.

اما به گفته مانگر، این بدان معنا نیست که نباید این عارضه را جدی بگیرید. او می‌گوید، از دست دادن حس بویایی را در کنار عارضه تب، در فهرست عوارض کرونا قرار می دهد.

او می‌افزاید: «در این مرحله با اطمینان خاطر آن را در همان رده تب می‌گذارم. البته عوامل بسیاری موجب تب می‌شود، اما اگر حس بویایی‌تان را به سرعت از دست دادید، باید خود را در قرنطینه قرار دهید و در تماس با پزشک‌تان، در مورد اقداماتی که باید درنظر گیرید، مشورت کنید.»

این اقدامات احتمالا شامل قرنطینه به مدت ۱۴ روز و استفاده از ماسک صورت در صورت نیاز به خروج از خانه است.

مانگر همچنین خاطرنشان می‌کند که از دست دادن حس بویایی می‌تواند قبل یا بعد از آلودگی به ویروس کرونا عارض شود، زیرا «بیمارانی هستند که پس از بروز تب و لرز حس بویایی‌شان را از دست داده بوده‌اند.» 

او می‌افزاید که با توجه به این روند، «زمان‌بندی بروز عوارض قابل پیش‌بینی نیست.»

خوشبختانه به احتمال قوی، حس بویایی برمی‌گردد. پرفسور کارل فیلپات، رئیس اداره دارویی و پژوهشی مرکز گوش و حلق و بینی بریتانیا، به ایندیپندنت می‌گوید که مثل سرماخوردگی، گرفتگی ملایم بینی می‌تواند به «از دست دادن حس بویایی پس از ابتلا به ویروس» منجر شود. 

او می‌افزاید:«اگر نسج را زیر میکروسکوپ قرار دهید، می‌بینید که انتهای باریک و مو مانند سلول‌های بویایی افتاده‌اند، که در نتیجه آن سلول نمی‌تواند رایحه‌ها را از محیط داخل بینی بگیرد.» 

پروفسور فیلپات می‌گوید:« به نظر می‌آید که ویروس کووید۱۹ در داخل بینی تجمع زیادی دارد و گزارش‌های بالینی بسیاری حاکی از آن است که (مبتلایان) تا حدود ۱۴ روز حس بویایی خود را از دست می‌دهند. احتمالا ویروس تنها موجب التهاب اعصاب بویایی می‌شود، و به سلول‌های بویایی صدمه ساختاری نمی‌زند.» 

© The Independent

بیشتر از زندگی