کرونا در ایران؛ انتقاد گزارشگران بدون‌ مرز از پنهان‌کاری مقامات

رژیم تهران در پنهان کردن اطلاعات و سرکوب اطلاع‌رسانی همانند چین عمل می‌کند

شیوع ویروس کرونا در شهرهای مختلف ایران-ATTA KENARE / AFP

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای تلاش‌های حکومت ایران برای پنهان‌‌کاری و مخفی‌کردن اطلاعات واقعی در خصوص گسترش ویروس کرونا در کشور را محکوم کرد. براساس این بیانیه و بنا بر گزارش‌های رسمی در ایران «تا تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۸ واگیری ویروس کرونا در ایران ۹۵ تن را آلوده و ۱۵ تن را کشته است.»

در بیانیه گزارشگران بدون مرز با انتقاد شدید از عملکرد مسوولین ایرانی آمده است:‌ «رژیم تهران نمونه چین را دنبال می کند و سعی در پنهان کردن اطلاعات در باره واقعیت گسترش بیماری را دارد. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی را که تلاش در انتشار مستقل اطلاعات دارند محکوم می‌کند.»

رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره گفت : «از یک سال پیش جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که در باره بحران‌های پیاپی از بحران سیل تا  آمار کشتگان و بازداشت شدگان اعتراض‌های آبان و یا سرنگون کردن هواپیمای اکراینی  در اطلاع‌رسانی پنهان‌کاری می کند. پاس داشتن حق دسترسی مردم به اطلاعات با کیفیت، درست، مستقل و کثرت‌گرا که در اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است، بهترین راه  برای حفاظت از مردم  و مبارزه با شایعه‌پراکنی است. پنهان‌کاری در اطلاع رسانی افزایش ِ خطر مرگ را در پی دارد.»

با وجود بی‌اعتمادی عمومی به اطلاعات و اخباری که توسط نهادهای رسمی در ایران منتشر می‌‌شود روز گذشته حسن روحانی رییس جمهوری گفت: «مردم باید به وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی که از طریق صدا و سیما درباره کرونا اطلاع‌رسانی می‌کند،‌ اعتماد کنند.» روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که دشمن می‌خواهد با هراس افکنی در مورد کرونا،‌ کشور را تعطیل کند. پیش از او نیز آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به طور تلویحی استقبال اندک از انتخابات مجلس شورای اسلامی را به دشمن و کرونا ربط داده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است با اشاره به جلوگیری حکومت از اجازه دادن به خبرنگاران برای انجام وظایف حرفه‌ای خود نوشت:‌ «به تاریخ ۳۰ بهمن رسانه‌ها از قول مقامات رسمی مرگ دو تن را در شهر قم بر اثر ویروس کرونا اعلام کردند. انتشار یکباره این خبر نشان از آن داشت که ویروس پیش از این در میان مردم همه‌گیر شده است. از آن روز مقامات رسمی حکومت ایران با وجود تکرار مهار گسترش بیماری اما از دادن آمار دقیق و واقعی افراد آلوده شده و یا کشته شده بر اثر این ویروس خوداری و از انجام وظیفه روزنامه‌نگاران بازداری می‌کنند.»

در تاریخ ۴ اسفند، محمد مساعد روزنامه‌نگار مستقل را ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در پی انتشار خبر و ابراز نظر بر روی شبکه‌های اجتماعی، احضار و بازجویی کردند. وی پس از گرفتن تلفن و کامپیوترش و بستن حساب‌هایش در توییتر و تلگرامی آزاد شد. در فردای این روز احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در حاشیه جلسه علنی مجلس شمار قربانیان ویروس کرونا در قم را "۵۰ نفر در دو هفته اخیر" اعلام کرد. برخی سرچشمه‌های معتبر شهر قم و به دلیل حضور طلاب چینی، نخستین کانون همه‌گیری ویروس کرونا بوده است.  

در همان روز ایرج حریرچی مدیر کل وزارت بهداشت با تکذیب آمار نماینده قم و هم‌چون دیگر رهبران جمهوری اسلامی و به ویژه رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای افزایش شمار را « جنگ تبلیغاتی» اعلام کرد. پس از این تایید و تکذیب، اعلام شد که این دو مقام مسئول جمهوری اسلامی هر دو آلوده به ویروس کرونا هستند.

بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز آورده است که «بر روی شبکه‌های اجتماعی شماری از روزنامه‌نگاران به سانسور، دروغ و ناکارآمدی مسئولان نظام اعتراض کرده‌اند. در برخی از شهرهای کشور کاربران تایید کرده‌اند که سایت آمار به روز شده قربانیان ویروس کرونا در جهان فیلتر شده است.»

در برابر این اعتراض‌ها وحید مجید فرمانده پلیس فتا اعلام کرده است، « : ۹۰ حوزه مجازی که در نشر اکاذیب و شایعه پراکنی (کرونا ویروس) فعالیت می‌کردند مورد بررسی قرار گرفت و نزدیک به ۳۰ پرونده تشکیل و در نهایت افرادی در استان‌های کردستان هرمزگان و خراسان جنوبی افرادی دستگیر شدند. »
جمهوری اسلامی ایران دررده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

© The Independent

بیشتر از