باستان‌شناسان مقبره احتمالی بنیان‌گذار افسانه‌ای رم را کشف کردند

مسئولان امیدوارند که عموم مردم بتوانند تا سال ۲۰۲۲ از محل حفاری در زیر زمین بازدید کنند

تاریخ اولین شهر رم به شدت ضدونقیض است اما برخی منابع باستان‌شناسی می‌گویند رمولوس در منطقه حفاری دفن شده است - Filippo MONTEFORTE / AFP

باستان‌شناسان ایتالیایی چیزی را کشف کرده‌اند که می‌گویند می‌تواند یک مقبره هزارساله مفقوده باشد که به رمولوس، پدر بنیان‌گذار و افسانه‌ای شهر رم تعلق داشته باشد. 

حفاری‌ها در قسمت باستانی شهر رم و در اتاقی زیر مجلس سنای باستانی، دو شی‌ء را از زیر خاک بیرون آورد که به‌رغم ظاهر معمولی‌شان، احتمال دارد از اهمیت تاریخی بزرگی برخوردار باشند. 

اولین شیء به تشت شست‌وشو شباهت دارد و کارشناسان حفاری می‌گویند یک تابوت است. شیء دوم یک تخته سنگ استوانه‌ای است که گمان می‌رود بخشی از بقایای یک محراب باشد. 

 پاتریشیا فورتینی، باستان‌شناس، می‌گوید این منطقه که اخیر حفاری شده «جایی را ارائه می‌دهد که در تاریخ و از نظر تصور رمی، درباره فرقه رمولوس اطلاعات زیادی می‌دهد.»

بنا بر افسانه‌ها، پادشاه جدید دستور داد رمولوس و برادر دوقلویش رموس - فرزندان خدای جنگ و دختر پادشاه مخلوع شهر همسایه - به رود تیبر افکنده شوند، اما آنان را در کنار رودخانه رها کردند. گرگی آنها را نجات داد و به بچه‌ها شیر داد تا وقتی که یک چوپان پیدایشان کرد. 

رمولوس و رموس پس از آنکه پدرشان را بر تخت نشاندند، قرار شد شهر خودشان را برپاکنند اما بر سر اینکه کدام یک از هفت تپه رم، محل بنای شهر باشد دچار اختلاف شدند.

 رمولوس ادعا کرد که تایید الهی دارد و با بنای شهر بر تپه پالاتاین، اولین پادشاه شهر در دهه ۷۵۰ پیش از میلاد مسیح شد. رمولوس بعدا در یک درگیری به دست برادرش به قتل رسید. 

تاریخ اولین شهر رم به شدت ضدونقیض است اما برخی منابع باستان‌شناسی می‌گویند رمولوس در منطقه حفاری دفن شده است. قدمت تابوت تازه کشف شده به حدود ۲۰۰ سال پس از زمان دوقلوها می‌رسد. 

خانم فورتینی گفت حتی مشخص نیست که آیا «رمولوس واقعا آن‌طور که افسانه‌ها می‌گویند وجود داشته یا نه.» او گفت هیچ‌کس این را اثبات نکرده که تابوت در واقع حاوی بقایای رمولوس است. 

آلفونسینا روسو، باستان‌شناسی که مسئول منطقه حفاری است، گفت بنا بر برخی سنت‌های باستانی، رمولوس کشته و بدنش تکه‌تکه شد تا به بهشت برود.

خانم روسو گفت: «به این ترتیب، این نمی‌تواند مقبره او باشد. اما فکر می‌کنیم احتمال دارد که این یک محل یادبود و آرامگاه خالی به یاد او باشد.» 

 این دومین بار است که یک تابوت و یک تخته‌سنگ استوانه‌ای در حفاری‌ از زیر خاک خارج می‌شود، اما اکنون برای اولین بار است که باستان‌شناسان گمان می‌کنند که این کشف اهمیت بالایی دارد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در سال ۱۸۹۹ یک باستان‌شناس ایتالیایی به نام جیاکومو بونی، اولین کسی بود که به شکل منظم در این منطقه حفاری کرد. 

او در دست‌نوشته‌هایش کشف یک سنگ استوانه‌ای و یک تشت چهارگوش سنگیِ وان‌مانند را توصیف می‌کند. جنس استوانه و محفظه هر دو از سنگ متخلخل توف توصیف شده که متعلق به تپه کاپیتول است. 

بونی به این کشف اهمیت چندانی نداد و در دهه ۱۹۳۰ طی حاکمیت خودکامه بنیتو موسولینی، پلکانی نمادین منتهی به مجلس سنا روی این محوطه باستانی ساخته شد. 

خانم روسو گفت:‌ «فکر می‌کردیم تخریب شده است.»

اما حس ششم فورتینی به او گفت که کشف بونی احتمالا آرامگاه رمولوس است، چرا که این منطقه با شهر اولیه رم مرتبط بود و او نیز تصمیم گرفت در آنجا حفاری کند.

یک سرنخ مهم دیگر درباره محل حفاری، فاصله نزدیکش به یک مقبره از مرمر سیاه به نام لاپیس نیگر بود.

لاپیس نیگر، یکی از قدیمی‌ترین بقایای بازمانده در فروم رم (منطقه باستانی شهر رم) است و رمی‌ها همواره گمان می‌کردند که یا گور رمولوس، و یا - بنا به ادعای برخی - محل کشته شدن او به دست سناست. 

با آنکه حفاری ادامه دارد، مسئولان امیدوارند که عموم مردم بتوانند تا سال ۲۰۲۲ از محل حفاری در زیر زمین بازدید کنند. 

© The Independent

بیشتر از زندگی