اخطار تازه ترامپ: جنگ با آمریکا «پایان رسمی ایران» خواهد بود

رئیس جمهور آمریکا توئیت کرد: «هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکنید»

در بحبوحه افزایش تنش میان دو کشور، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به ایران اخطار داد که در جنگ با آمریکا ویران خواهد شد.

روز یکشنبه رئیس جمهور آمریکا توئیت کرد: «اگر ایران بخواهد جنگ کند، آن پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکنید».

آقای ترامپ بلافاصله پس از اینکه گزارش شد که یک راکت در فاصله کمتر از یک مایلی سفارت آمریکا در بغداد به زمین اصابت کرده است، این سخنان را ایراد کرد.

موشک کاتیوشا در منطقه سبز بغداد بدون هیچگونه کشته و یا زخمی به زمین برخورد کرده است. از یکسال پیش که دونالد ترامپ به طور یکجانبه از قرارداد هسته‌ای با ایران (برجام) بیرون آمد، روابط بین ایران و ایالات متحده آمریکا به سرعت رو به وخامت گراییده است.

در حالی که فرانسه، آلمان  وچین اعلام کرده‌اند در این قرارداد خواهند ماند، هفته گذشته ایران اعلام کرد که بعضی از توانایی‌های هسته‌ای خود را افزایش خواهد داد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت اگر قدرت‌های جهانی تا ۶۰ روز اقدام به یک گفتگوی جدید نکنند، ذخایر اورانیوم ایران به سطح تولید مورد نیاز برای سلاح هسته‌ای خواهد رسید.

در پاسخ به این سخنان، آقای ترامپ در راستای سیاست «فشار حد‌اکثری» کابینه خود دستور برقراری تحریم‌های جدید علیه ایران را داد.

آمریکا اعلام کرد که تعدادی بمب‌افکن بی ۵۲ را به خاورمیانه فرستاده است و این را «نشانه‌های واضح» در برابر تهدیدهای ایران در منطقه می‌داند.

تنش‌ها زمانی افزایش یافت که یکی از فرماندهان ارشد نظامی ایران گفت که تهران «در آستانه رویارویی تمام عیار با دشمن است».

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفته است: «این لحظه از تاریخ، به علت اینکه دشمن با تمام قوا قدم به مرحله رویارویی با ما گذاشته است، مهمترین لحظه تصمیم‌گیری برای انقلاب اسلامی است».

روزهای جمعه و شنبه نیروی دریایی آمریکا در دریای عربی (جنوب دریای عمان) با یک ناو گروه از هواپیماهای جنگی برای نشان دادن قابلیت‌های «پاسخ قاطع و مرگبار به تهدید»، اقدام به عملیات تمرینی کردند.

عربستان سعودی، که ایران را به اقدام حمله پهپادی به دو ایستگاه پمپاژ نفتی خود متهم کرده است، نیز گفته است که، با «تمام قدرت» برای دفاع از خود و پاسخ در برابر هر نوع حمله‌ای آماده است.  

© The Independent