قمقمه آب ۴,۴۱۰ پوندی شانل

گران‌ترین قمقمه، محصول شرکت مودیلیانی به بهای ۴۵ هزار پوند است

قمقمه تجملی "فلاسک‌بگ" دارای غلافی لایه‌دوزی شده از جنس پوست بره، بند زنجیری از جنس طلا و نشان‌ شانل به شکل دو حلقه در هم قفل شده است - Chanel

بسیاری از مصرف‌کنندگان آگاه به ‌محیط زیست، در تلاش برای کاهش مصرف مواد پلاستیکی یک بار مصرف به نمونه‌های قابل استفاده مجدد (و البته اندکی گران‌تر) اقلام مصرفی روزمره، مثل قمقمه آب، روی می‌آورند.

ولی پرداختن بیش از ۴ هزار پوند بابت یک قمقمه، حتی برای سرسخت‌ترین طرفداران محیط‌زیست هم زیادی است.

اما گویا این نکته جلودار شانل نیست و این گروه کالاهای تجملی، به فروش قمقمه‌ای با قیمت ۴,۴۱۰ پوند اقدام کرده است.

قمقمه تجملی "فلاسک‌بگ" دارای غلافی لایه‌دوزی شده از جنس پوست بره، بند زنجیری از جنس طلا و نشان‌ شانل به شکل دو حلقه در هم قفل شده است.

این قمقمه را نخست در ماه نوامبر به صورت اینترنتی به فروش گذاشتند و اخیراً به بازار بریتانیا آمده است، اما بخش اعظم موجودی آن به فروش رفته است.

فروشگاه اصلی شانل در خیابان باند، به ایندپندنت گفته هرچه از این قمقمه داشته به فروش رفته است و فروشگاه نزدیک آن در چلسی هم گفت فقط یک عدد از آن باقی مانده است.

در مراسم جوایز گرمی هفته قبل نیز مگی راجرز، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی، هنگامی که روی فرش قرمز رفت این قمقمه را به همراه داشت و به خبرنگاران گفت: «پایداری زیست‌محیطی واقعاً برای من مهم است.»

شانل نخستین قمقمه آب خود را در سال ۱۹۹۴ فروخت، که توسط کلودیا شیفر و کارلا برونی طراحی شده بود و اکنون اصل آن را در فروشگاه‌های اینترنتی کالاهای تجملی به بهای ۸,۵۰۰ پوند می‌فروشد، در حالی که زنجیر طلا هم ندارد.

قمقمه شانل گران‌ترین قمقمه‌ای نیست که تا کنون به فروش گذاشته‌ شده؛ جایزه گران‌ترین قمقمه، به محصول شرکت مودیلیانی به نام "آکوا دی‌کریستالو تریبوتو"، به بهای ۴۵ هزار پوند تعلق می‌گیرد.

البته این قمقمه بر خلاف قمقمه شانل، حاوی آب تهیه شده از فرانسه، فیجی و ایسلند است که درون آن «غبار طلا» پاشیده‌اند.

فقط یک عدد از این قمقمه در یک حراجی در سال ۲۰۱۰ به فروش رفت و پول آن را هم صرف مقابله با بحران اقلیمی شد.

طراح همان قمقمه نیز نمونه پلاتینی آن را به بهای ۳.۴ میلیون پوند تولید کرد ولی درباره به فروش رفتن آن خبری منتشر نشده است.

در ماه دسامبر نیز عکسی از تیلور سوییفت، با لباس شانل روی جلد مجله ووگ بریتانیا، منتشر شد که به گفته سردبیر این مجله، به منظور آگاهی‌افزایی برای رعایت ثبات زیست‌محیطی در صنعت به‌پوشی بود.

© The Independent

بیشتر از مُد و زیبایی