شی جین پینگ با رئیس‌جمهوری مصر در پکن دیدار کرد

چند تن از رهبران کشورهای عربی در این هفته از پکن بازدید می‌کنند تا افزون بر تقویت همکاری‌هایشان درمورد پیدا کردن راه‌حلی برای مناقشه میان اسرائیل و حماس مذاکره کنند

دیدار شی جین پینگ با عبدالفتاح السیسی ـ شین‌هوا

روز چهارشنبه ۲۹ مه (نهم خرداد)‌ شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین از عبدالفتاح السیسی همتای مصری‌اش در پکن استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پایتخت چین این هفته میزبان تعدادی از مقام‌های عرب برای حضور در مجمعی است که با هدف تعمیق روابط میان این کشورها برگزار می‌شود. حضور رهبران عرب در پکن علاوه بر تقویت همکاری‌ها هدف دیگری را نیز دنبال می‌کند و آنها امیدوارند راه‌حلی درمورد درگیری اسرائیل و حماس پیدا کنند.

رسانه‌های دولتی چین روز چهارشنبه با پخش تصاویری نشان دادند که شی در مراسمی باشکوه در خارج از تالار بزرگ پکن با السیسی ملاقات کرد و سرودهای ملی هر دو کشور به صدا درآمد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

قاهره گفته است که دو طرف درباره «مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه مشترک» گفت‌وگو خواهند کرد.

پکن در سال‌های اخیر به‌دنبال ایجاد روابط نزدیک‌تر با کشورهای عربی بوده است و سال گذشته هم با میانجی‌گری برای تنش‌زدایی از روابط  تهران و ریاض توانست جایگاهش را بیش از پیش تحکیم کند.

چین همچنین ازلحاظ تاریخی با آرمان فلسطین همراهی می‌کند و از راه‌حل دو کشوری برای مناقشه اسرائیل و فلسطین حمایت کرده است. این کشور ماه گذشته میزبان گروه‌های فلسطینی رقیب یعنی حماس و فتح برای مذاکرات درمورد نزدیکی میان آنها برای بهبود وضعیت فلسطین بود.

در نشستی که قرار است روز پنج‌شنبه در پکن آغاز شود، شیخ محمد بن زاید آل نهیان رییس دولت امارات متحده عربی، حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، قیس سعید، رییس‌جمهوری تونس و برخی دیگر از رهبران منطقه‌ای حضور خواهند داشت.

بنا بر اعلام پکن، شی جین پینگ قرار است در مراسم افتتاحیه سخنرانی‌ای با هدف «ایجاد اجماع مشترک» بین چین و کشورهای عربی ارائه کند.

بررسی وضعیت جنگ اسرائیل و حماس یکی از موضوعات کلیدی این نشست خواهد بود که شی خواستار برگزاری «کنفرانس صلح بین‌المللی» برای حل آن شده است.

برخی از کارشناسان می‌گویند که چین با تلاش برای پایان دادن به این درگیری دربرابر بی‌عملی ایالات متحده می‌خواهد فرصتی استراتژیک برای تقویت اعتبار و جایگاه خود در جهان عرب فراهم کند.

 روز سه‌شنبه نیز وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، در پکن با همتایانش از یمن و سودان دیدار کرد و گفت که امیدوار است «همبستگی و هماهنگی» با جهان عرب را تقویت کند.

او همچنین درمورد حملات مخرب به کشتی‌های عبوری از دریای سرخ از سوی حوثی‌های تحت حمایت ایران ابراز نگرانی کرد.

خبرگزاری دولتی شین‌هوا به نقل از وزیر خارجه چین نوشت: «پکن خواستار پایان دادن به تهدید و آزار کشتی‌های غیرنظامی و تضمین ایمنی آبراه‌ها در دریای سرخ است.»

بیشتر از جهان