گوگل از آینده هوش مصنوعی رونمایی کرد

دستیارهای جدید هوش مصنوعی می‌توانند هنگام مکالمه سریع پاسخ بدهند که سرعت و کیفیت تعامل را بسیار طبیعی‌تر می‌کند

فردی کنار لوگوی نشست سالانه گوگل ایستاده است‌ــ Independent Persian Combo

گوگل در میانه رقابت فشرده رقبا، از عرضه مجموعه‌ای از محصولات جدید هوش مصنوعی خبر داده است. 

روز سه‌شنبه، در نشست سالانه توسعه‌دهندگان آی‌/او (I/O) گوگل در کالیفرنیا، این غول حوزه فناوری نشان داد که چطور هوش مصنوعی با بسترهای مجازی‌اش تلفیق می‌شود‌ــ از موتور جست‌و‌جو گرفته تا جی‌میل‌ــ و از آنچه ادعا می‌کند آینده دستیار هوش مصنوعی در سیستم اصلی جدیدی موسوم به پراجکت استرا (Project Astra) است رونمایی کرد.

دمیس هاسابیس، رئیس گوگل دیپ‌مایند (Google Deepmind)، گفت چت‌ربات جدید از حافظه‌اش استفاده می‌کند تا بافتار را درک کند و عمل کند، و در عین حال برای گفت‌و‌گوی طبیعی، «کنشگر، آموزش‌پذیر، و باشخصیت‌» نیز باشد.

او گفت: «کاهش زمان پاسخ به چیزی در سطح مکالمه یک چالش مهندسی دشوار است.»

«این دستیارها بافتاری را که در آن قرار دارند بهتر درک می‌کنند و می‌توانند هنگام مکالمه سریع پاسخ بدهند، که سرعت و کیفیت تعامل را بسیار طبیعی‌تر می‌کند.»

گوگل هنگام نشان دادن این فناوری، نمایش مختصری از یک عینک واقعیت افزوده (AR) مجهز به هوش مصنوعی نیز داشت، گرچه جزئیات بیشتری ارائه نشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گوگل همچنین از محصولات هوش مصنوعی مولد برای تصاویر، موسیقی و ویدیو که می‌توانند از دستورهای متنی ساده محتوا تولید کنند، رونمایی کرد.

گوگل گفت این اعلام محصولات بخشی از آنچه «عصر جمنای» می‌نامد را تشکیل می‌دهد، اشاره‌ای به چت‌ربات گوگل که این شرکت امیدوار است رقیب چت‌جی‌پی‌تی اوپن ای‌آی باشد.

هوش مصنوعی جمنای گوگل چندوجهی است، به این معنی که می‌تواند درون‌داده‌های متنی، تصویری و صوتی را درک کند‌ــ مشابه تازه‌ترین مدل جی‌پی‌تی‌ـ۴ شرکت اوپن‌ ای‌آی که روز دوشنبه از آن رونمایی شد.

سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل، گفت: «ما بیش از یک دهه است که در حوزه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. هنوز در روزهای نخست هوش مصنوعی قرار داریم. فرصت بسیار زیادی پیش رو می‌بینیم: برای سازندگان، برای توسعه‌دهندگان، برای کسب‌و‌کارهای نوآفرین، برای همه.»

این رویداد در حالی برگزار می‌شود که هشدار داده می‌شود هوش مصنوعی می‌تواند اختلالی عمیق در اقتصاد و نیروی کار ایجاد کند، و هم‌زمان به بازده بیشتر و نابرابری بیشتر منجر شود.

کریستالینا جورجیوا، مدیر صندوق بین‌المللی پول (IMF)، روز دوشنبه گفت که هوش مصنوعی «مانند سونامی» با بازار کار برخورد خواهد کرد.

او گفت هوش مصنوعی ممکن است در دو سال آینده روی ۶۰ درصد مشاغل در اقتصادهای پیشرفته تاثیر بگذارد، و افزود: «ما وقت بسیار کمی داریم تا افراد را برای آن آماده کنیم، کسب‌و‌کارها را برای آن آماده کنیم.»

«اگر بتوانیم خوب مدیریتش کنیم، این می‌تواند افزایش عظیمی در بازده به همراه داشته باشد، اما علاوه بر این می‌تواند به اطلاع‌رسانی غلط بیشتر، و صدالبته، نابرابری بیشتر در جامعه ما منجر شود.» 

© The Independent

بیشتر از تکنولوژی