نتانیاهو برنامه‌های نهایی‌شده حمله به ایران را پس از تماس با بایدن لغو کرد

دولت اسرائیل پیش از حمله سپاه مجموعه‌ای از پاسخ‌های احتمالی را بسته به گستردگی حمله ایران تصویب کرده بود

علی خامنه‌ای و بنیامین نتانیاهو

تلویزیون اسرائیل روز چهارشنبه گزارش داد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراین کشور پس از تماس تلفنی با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا بلافاصله پس از حمله ایران در روز شنبه، طرح‌هایی را که برای انتقام آماده شده بود، کنار گذاشت.

به گزارش شبکه کان اسرائیل، کابینه جنگی این کشور پیش از حمله ایران، مجموعه‌ای از پاسخ‌های احتمالی را بسته به دامنه حمله ایران تصویب کرده بود و قرار بود بلافاصله پس از وقوع حمله در اوایل روز یکشنبه اجرایی شود.

یک منبع امنیتی به شبکه کان گفت: «واکنش (اسرائیل) دیگر آن چیزی نخواهد بود که برای آن برنامه‌ریزی شده بود. حساسیت‌های دیپلماتیک دست‌بالا را پیدا کرد. پاسخی وجود خواهد داشت، اما به نظر می‌رسد با آنچه که برنامه‌ریزی شده بود متفاوت باشد.»

این گزارش خاطرنشان کرد که واکنش احتمالی اسرائیل به حمله ایران قرار است «ضعیف‌تر از چیزی باشد که پیش‌تر تأیید شده بود.»

کان همچنین به نقل از دیپلمات‌های غربی که نامشان فاش نشده است، گفت: «این موضوع واضح است که اسرائیل پاسخ خواهد داد».

سایت خبری وای نت گزارش داد که اکثریت فرماندهان نظامی اسرائیل از پاسخ به حمله ایران حمایت کرده‌اند، اما برخی از آنها به رهبری آریه دری، رهبر حزب شاس، که ۱۱ کرسی در کنست دارد با حمله احتمالی مخالفند و آن را عامل تشدید تنش می‌دانند.

ایران در روز شنبه بیش از ۳۰۰ موشک، پهپاد و راکت به سمت اسرائیل پرتاب کرد و گفت که این اقدام تلافی‌ای بود برای حمله اسرائیل در  روز ۱۳ فروردین به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق. در حمله اسرائيل دو سردار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پنج نیروی نظامی ارشد دیگر کشته شدند.

تقریباً تمام موشک‌ها و پهپادهای ایرانی که روز شنبه به سمت اسرائیل شلیک شدند، منهدم و خسارت کمی به این کشور وارد شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در گزارش جداگانه‌ای که روز چهارشنبه پایگاه خبری آکسیوس منتشر کرد، کابینه جنگ اسرائیل نیز در جلسه روز دوشنبه، چراغ سبز حمله به ایران را صادر، اما بعداً «به دلایل عملیاتی» با آن مخالفت کرد. بر اساس این گزارش که به نقل از مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی منتشر شد، اسرائیل پس از این نشست به دولت بایدن اطلاع داد که تصمیم گرفته است از پاسخ دادن خودداری کند.

یک مقام آمریکایی هم به ای‌بی‌سی نیوز گفت که اکنون بعید به نظر می‌رسد که اسرائیل قبل از پایان عید پسح به ایران حمله کند.

تعطیلات عید پسح یهودیان عصر دوشنبه آغاز می‌شود و تا ۳۰ آوریل ادامه دارد.

این شبکه همچنین به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داد که اسرائیل در واکنش به حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی دو بار برای حمله به ایران در هفته گذشته آماده شد و سپس آن را کنار گذاشت.