ان‌بی‌سی: اسرائیل احتمالا مستقیم به ایران حمله نمی‌کند

شبکه خبری کان: اسرائیل به کشورهای عرب منطقه اطمینان داده پاسخ به ایران آنها را در خطر نمی‌اندازد

علی خامنه‌ای و بنیامین نتانیاهو

ان‌بی‌سی به نقل از چهار مقام آمریکایی نوشت که به باور واشینگتن، پاسخ اسرائیل به حمله جمهوری اسلامی محدود است و احتمالا روی اهداف کلیدی در خارج از ایران متمرکز خواهد بود. ارتش اسرائیل دوشنبه شب تاکید کرد که به حمله جمهوری اسلامی پاسخ می‌دهد.

همزمان شبکه تلویزیونی کان نیز گزارش داد که اسرائیل به کشورهای عرب منطقه اطمینان داده است که پاسخ به جمهوری اسلامی ایران آنها را در خطر نمی‌اندازد. براساس این گزارش، تل‌آویو به کشورهایی مانند اردن و مصر و کشورهای حاشیه خلیج فارس پیام داده که واکنش به جمهوری اسلامی به گونه‌ای خواهد بود که تهران نتواند در خاک آنها تلافی کند.

براساس گزارش ان‌بی‌سی، اظهارات مقامات آمریکایی درباره پیش‌بینی مستقیم نبودن حمله جمهوری اسلامی بر اساس گفت‌و‌گوهایی است که پیش از حمله بامداد یکشنبه جمهوری اسلامی با مقامات اسرائیلی انجام شد و ممکن است رویکرد اسرائیل پس از آن تغییر کرده باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته دو مقام آمریکایی، شاید وارد نشدن خسارت به اسرائیل در حمله‌های موشکی و پهپادی موجب شود که اورشلیم رویکرد کمتر تهاجمی را در پاسخ به جمهوری اسلامی دنبال کند.

ان‌بی‌سی گزارش داد که شاید اسرائیل به جای حمله مستقیم به ایران که متحدان اسرائیل درباره آن هشدار داده‌اند حمله به گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی ایران مانند شبه‌نظامیان در سوریه یا حزب‌الله لبنان را در دستور کار داشته باشد.

این درحالی است که بر خلاف اینکه گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در یمن، سوریه و عراق در حمله‌های بامداد یکشنبه علیه اسرائیل حضور داشتند، حزب‌الله لبنان در این حمله‌ها مشارکت نداشت.

آمریکا انتظار دارد که اسرائیل درباره تصمیم خود اطلاع‌رسانی کند اما قصد ندارد در حمله تلافی‌جویانه مشارکت کند.

یک منبع مطلع نیز به کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفته است که کابینه اسرائیل تصمیم گرفته که به‌طور روشن و قاطعانه علیه ایران اقدام کند و این پیام را ارسال کند که اسرائیل حمله‌ای را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

این شبکه تلویزیونی همچنین تصریح کرد که اسرائیل به دنبال جنگ تمام عیار یا در خطر قرار دادن ائتلافی که در حمایت از اسرائیل تشکیل شده است نیست. کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل می‌گوید که تل‌آویو اقداماتش را با آمریکا هماهنگ خواهد کرد.