انتقاد رسانه‌های حکومت ایران از تروریستی اعلام‌شدن لشکر زینبیون در پاکستان

پاکستان جمهوری اسلامی را به تلاش برای برهم‌زدن امنیت داخلی این کشور با استفاده از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه متهم کرده است

مراسم تشییع جنازه یکی از اعضای گروه زینبیون در سوریه- رسانه‌های اجتماعی

شماری از رسانه‌های دولتی و حکومتی در ایران، با انتقاد از دولت پاکستان بابت قرار دادن نام گروه شبه‌نظامی زینبیون در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور، دولت شهباز شریف را متهم به حمایت از برخی دیگر از گروه‌های شبه‌نظامی مانند جیش‌العدل کردند.

گروه شبه‌نظامی یا لشکر زینبیون، متشکل از شیعیان پاکستان و افغانستانی‌های مقیم این کشور است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه و با هدف حفظ دولت بشار اسد آن را سازماندهی کرد.

آماج‌نیوز در افغانستان نوشت: «پاکستان یک گروه مسلح شیعه تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران در جنگ‌های خاورمیانه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و آن را برهم زننده صلح و امنیت کشورش خواند. لشکر زینبیون، مانند لشکر فاطمیون (نیروهای افغانستانی) مورد حمایت ایران هستند که در جنگ سوریه علیه داعش فعالیت داشتند.»

از دی‌ماه ۱۴۰۲ و حملات نظامی دو کشور ایران و پاکستان به خاک یکدیگر، روابط سیاسی تهران و اسلام‌آباد دچار تنشی کم‌سابقه شد. به گزارش رویترز، در بهمن‌ماه سال گذشته نیز اداره مبارزه با تروریسم پاکستان از بازداشت یک عضو لشکر زینبیون خبر داده و اعلام کرده بود که فرد بازداشتی در اعترافات خود گفته که درحال جمع‌آوری اطلاعات مهم امنیتی برای یک «کشور متخاصم همسایه» بوده است.

حالا در شرایطی که تروریستی اعلام شدن گروه زینبیون در پاکستان به توقف فعالیت رسمی نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در خاک پاکستان منجر خواهد شد، رسانه‌های حکومتی ایران، تروریستی اعلام‌نشدن گروه شبه‌نظامی جیش‌العدل در این کشور را به معنای تناقض ادعاهای مقامات اسلام‌آباد در مقابله با گروه‌های تروریستی تفسیر کرده و نوشته‌اند چرا دولت‌مردان پاکستانی با نیروهای جیش‌العدل که در ماه‌های اخیر ده‌ها سرباز و نظامی ایرانی را در بلوچستان ایران به قتل رسانده‌اند، مشکلی ندارند؟

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روز ۲۳ فروردین امسال و هم‌زمان با برگزاری مراسم تدفین شش مامور انتظامی جمهوری اسلامی که روز ۲۱ فروردین در حمله جیش‌العدل به جاده سوران به مهرستان در سیستان و بلوچستان کشته شدند، یعقوب رضازاده، دبیر دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادعا کرد که دولت طالبان افغانستان نیز با جیش‌العدل همکاری می‌کند.

در گزارش امروز وب‌سایت تابناک آمده است: «دولت پاکستان در حالی لشکر زینبیون را در لیست تروریستی قرار داده  که این گروه نقش قابل توجهی در مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و مشخصا سوریه داشت. اما گروهک تروریستی جیش‌العدل که اخیرا اقدامات تروریستی زیادی در ایران انجام داده، در فهرست تروریستی پاکستان قرار نگرفته است. این بدان معناست که دولت پاکستان تعریف متفاوتی از تروریسم دارد و یا خود نقش مستقیم و غیرمستقیمی در حمایت از تروریسم ایفا می‌کند. همان‌طور که گروهک تروریستی جیش‌العدل در ایران اقدام تروریستی انجام می‌دهد و به داخل پاکستان فرار می‌کند و در آن‌جا پناه گرفته است. بدون شک نباید انتظار داشت دولت پاکستان که به این گروه تروریستی پناه می‌دهد، آن را در فهرست تروریستی قرار دهد. برای پاکستان و سرویس‌های امنیتی آن، جیش‌العدل تا زمانی که کارایی دارد، یک گروه تروریستی خوب است!»

اداره مبارزه با تروریسم پاکستان در بهمن‌ماه سال گذشته و پس از بازداشت یکی از اعضای زینبیون، اعلام کرده بود که این فرد به‌طور مستقیم با رویداد حمله به تقی عثمانی، مفتی اعظم پاکستان ارتباط داشت. مفتی عثمان، قاضی سابق دادگاه عالی پاکستان بود که ۲ مارس ۲۰۱۹ هدف سوءقصد افرادی ناشناس قرار گرفت. مقام‌های پاکستانی با اشاره به آموزش نیروهای شیعه زینبیون در ایران، جمهوری اسلامی را به تلاش برای برهم‌زدن امنیت داخلی این کشور هسته‌ای متهم می‌کنند.

در همین رابطه و در فروردین‌ماه ۱۴۰۱ نیز رسانه‌های پاکستان از کشف یک شبکه بین‌المللی پولشویی در کشور خود خبر دادند و نوشتند: «این شبکه در ۷ سال گذشته پول‌های هنگفتی میان پاکستان، ایران و عراق جابه‌جا کرده است.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ نام لشکر زینبیون را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. لشکر زینبیون هم در واکنش به این تحریم‌ها اعلام کرد: «حتما اخبار نحوه مبارزه و خوب جنگیدن لشکر زینبیون در دفاع از حرم اهل بیت به گوشتان رسیده است. پس بدانید در قاموس فرهنگ مبارزاتی اسلام، ترس و تهدید معنا ندارد، تصمیمات و نگاه‌های خباثت‌آمیز آمریکا و اذنابش باعث وحدت و انسجام جبهه اسلام خواهد شد و آمادگی سربازان فدایی امام خامنه‌ای برای دفاع از اسلام و ارزش‌های اسلامی را بیشتر خواهد کرد.»