رابطه ورزش در نوجوانی و سلامت روان در بزرگسالی

ورزش نواحی کلیدی پردازش عاطفی در مغز را تحریک می‌کند و التهاب را کاهش می‌دهد

عکس تزئینی- نوجوانان برای مسابقه دو در حالت آماده‌باش قرار دارند - Canva

بسیاری از کارشناسان و متخصصان بخشی از سلامت جسم و روان را با ورزش مرتبط می‌دانند. فعالیت بدنی، علاوه بر فواید بسیار برای سلامت جسمی، در بهبود خلق‌و‌خو، کاهش اضطراب و افسردگی نیز موثر است. محققان به‌تازگی دریافته‌اند که تمرینات بدنی در نوجوانی بر سلامت روانی فرد در بزرگسالی موثر است.

طبق پژوهشی جهانی، که شرکت ژاپنی تولید پوشاک و تجهیزات ورزشی اسیکس (ASICS) روی بیش از ۲۶ هزار نفر انجام داد، میان فعالیت بدنی در نوجوانی و سلامت روان در بزرگسالی ارتباط مستقیمی وجود دارد.

به گزارش نشریه «سلامت زنان بریتانیا» (Women's Health Uk) این پژوهش، با مدیریت پروفسور برندون استابز از کینگز کالج لندن، از نوامبر تا دسامبر ۲۰۲۳ انجام شده است.

طبق این پژوهش، افرادی که در دوران نوجوانی تمرینات بدنی دارند در بزرگسالی نیز فعال‌ترند و سلامت روانی بیشتری دارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این تحقیق نشان می‌دهد که «فعالیت بدنی در نوجوانی مستقیما بر ذهن انسان در آینده تاثیر می‌گذارد».

این پژوهش، که بخشی از دومین پژوهش جهانی «وضعیت ذهن» شرکت اسیکس است، براساس امتیاز «وضعیت ذهن» (یعنی سلامت روان) از ۱۰۰ است. این پژوهش در ۲۲ کشور صورت گرفت که نمونه‌های آزمایشی آن از نظر سن و جنسیت با جمعیت ملی تناسب داشتند.

طبق این پژوهش، بریتانیایی‌هایی که در ۱۵ تا ۱۷ سالگی منظم ورزش می‌کردند، در مراحل بعدی زندگی فعال‌تر بودند و در بزرگسالی امتیاز بالاتری را در «وضعیت ذهنی» کسب کردند.

به گزارش اسیکس، تمرین بدنی منظم یک نوجوان (بیش از ۱۵۰ دقیقه در هفته) در هر سال، بهبود امتیاز «وضعیت ذهنی» در بزرگسالی را به همراه دارد. نوجوانانی که قبل از ۱۵ سالگی تمرین‌های بدنی را متوقف کرده بودند ۱۵٪ کاهش در امتیاز وضعیت ذهنی داشتند، در حالی که افرادی که قبل از ۲۲ سالگی تمرین بدنی را متوقف کردند تنها ۶٪ کاهش داشتند.

در بریتانیا، افرادی که در ۱۵ تا ۱۷ سالگی منظم ورزش می‌کردند، میانگین امتیاز وضعیت ذهنی ۶۲ از ۱۰۰ را در بزرگسالی دارند، در حالی که افرادی که در آن سال ها فعال نبودند امتیاز ۵۸ از ۱۰۰ را به دست آوردند.

نویسندگان این تحقیق می‌گویند که ورزش نواحی کلیدی پردازش عاطفی در مغز را تحریک می‌کند و موجب کاهش التهاب و سلامت روده می‌شود.

بنابراین فعالیت بدنی و تحرک در میان نوجوانان امروزی بسیار موثر است‌، زیرا در شکل‌گیری جمعیت بزرگسال سالم موثر است.

بیشتر از ورزش