افزایش تردیدها در مورد توانایی رهبری بایدن؛ رای‌دهندگان ترامپ را ترجیح می‌دهند

نظرسنجی جدید نیویورک‌تایمز و کالج سی‌ِینا نشان می‌دهد فقط ۸۳ درصد کسانی که پیش‌تر به بایدن رای داده بودند باز هم به او رای می‌دهند و ۱۰ درصد می‌گویند از ترامپ پشتیبانی می‌کنند

دونالد ترامپ در گردهمایی حامیانش در گرینزبرو، کارولینای شمالی، ۲ مارس ۲۰۲۴‌- RYAN COLLERD/AFP

نظرسنجی جدید نیویورک‌تایمز و کالج سی‌ِینا نشان می‌دهد که در آستانه آغاز رقابت‌های انتخاباتی، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با افزایش تردید دموکرات‌ها در مورد توانایی رهبری‌اش مواجه است و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق، در نظرسنجی‌ها از او پیشی گرفته است.

به گزارش نیویورک تایمز، در حالی که هشت ماه تا انتخابات در نوامبر سال جاری باقی مانده، نتایج این نظرسنجی که در فاصله ۲۵ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ انجام شده، حاکی از آن است که میزان حمایت از بایدن به ۴۳ درصد رسیده و ترامپ با رقم ۴۸ درصد پیشتاز است.

از هر چهار رای‌دهنده، فقط یک نفر معتقد است که کشور در مسیر درست حرکت می‌کند. به عقیده بیش از نیمی از رای‌دهندگان، سیاست‌های بایدن به آن‌ها آسیب زده است. اکثر رای‌دهندگان فکر می‌کنند که وضعیت اقتصادی نامطلوب است و میزان نارضایتی از عملکرد بایدن به ۴۷ درصد رسیده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که پایگاه بایدن میان دموکرات‌ها، از جمله زنان، سیاه‌پوستان و آمریکای لاتین‌تبارها  تضعیف شده است. تا این‌جا، ترامپ در ایجاد یکپارچگی حزبی و در انتخابات مقدماتی بهتر عمل کرده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، رای‌دهندگان دموکرات می‌گویند بایدن نباید نامزد انتخابات ۲۰۲۴ شود و بیشتر مخالفان نامزدی بایدن در گروه سنی زیر ۴۵ سال قرار دارند.

ترامپ در یکپارچه‌سازی پایگاه جمهوری‌خواه عملکرد بهتری داشته است و همچنان حمایت ۹۷ درصد کسانی را دارد که چهار سال پیش نیز به او رای داده بودند، و تقریبا هیچ‌کدام از حامیان سابقش نگفته‌اند به بایدن رای می‌دهند. این در حالی است که فقط ۸۳ درصد کسانی که در انتخابات پیشین به بایدن رای داده بودند باز هم به او رای می‌دهند و ۱۰ درصد می‌گویند از ترامپ پشتیبانی می‌کنند.

نظرسنجی جدید همچنین نشان می‌دهد که حمایت از دموکرات‌ها میان رای‌دهندگان رنگین‌پوست بدون تحصیلات دانشگاهی طبقه کارگر همچنان رو به کاهش است.

در انتخابات ۲۰۲۰، بایدن توانسته بود ۷۲ درصد آرای این گروه را کسب کند، نتایج نظرسنجی جدید حاکی از آن است که آرای بایدن در گروه رای‌دهندگان غیرسفیدپوست بدون تحصیلات دانشگاهی با اختلاف ناچیز ۴۷ به ۴۱ درصد از ترامپ بیشتر است.

در حال حاضر، نارضایتی از وضعیت کشور بر بخت بایدن در انتخابات سایه انداخته است. دو‌ سوم مردم آمریکا معتقدند کشور در مسیر اشتباه قرار دارد، و ترامپ از حمایت ۶۳ درصد این رای‌دهندگان برخوردار است.

با توجه به چهار پرونده قضایی ترامپ در دادگاه عالی، ۵۳ درصد رای‌دهندگان معتقدند ترامپ مرتکب جرایم فدرال جدی شده است، که نسبت به رقم ۵۸ درصد در دسامبر کاهش داشته است. نکته جالب‌توجه این است که پیشتازی فعلی ترامپ در حالی است که شمار قابل‌توجهی از رای‌دهندگان عقیده دارند او مرتکب جرم شده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، بیشتر رای‌دهندگان (۴۹ به ۴۳ درصد) با سختگیری بیشتری در زمینه ورود مهاجران از مرز جنوبی موافق‌اند.

در مورد جنگ اسرائیل و حماس، همدلی ۴۰ درصد رای‌دهندگان معطوف اسرائیل و ۲۴ درصد رای‌دهندگان معطوف فلسطینیان است؛ ۷۰ درصد حامیان اسرائیل به ترامپ و ۶۸ درصد حامیان فلسطینیان به بایدن رای می‌دهند.

کارزار انتخاباتی بایدن امیدوار است که در ماه‌های آتی، شمار بیشتری از رای‌دهندگان دموکرات مردد را جذب کنند تا اختلاف کمتر شود و در نهایت، ورق برگردد.

بیشتر از جهان