کاخ سفید: بر سر «خطوط اصلی» برنامه‌ آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت توافق شده است

اسرائیل، مصر، قطر و ایالات متحده در پاریس بر سر «خطوط ‌اصلی» برنامه آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت توافق کردند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، یکشنبه، ۲۵ فوریه (۶ اسفند)، گفت که اسرائیل، مصر، قطر و ایالات متحده بر سر «خطوط اصلی» برنامه‌ای برای آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت در غزه به توافق رسیدند.

به گزارش سی‌ان‌ان، سالیوان گفت: «نمایندگان اسرائیل، ایالات متحده، مصر و قطر در پاریس ملاقات کردند و هر چهار طرف برسر ابعاد اصلی معامله‌ای بر سر [آزادی] گروگان‌ها و آتش‌بس موقت به توافق رسیدند.»

سالیوان همچنین گفت که «تعیین جزئیات این توافق در حال انجام است»، و افزود که مذاکرات غیرمستقیم قطر و مصر با حماس باید انجام شود، زیرا در نهایت آن‌ها [حماس] باید با آزادی گروگان‌ها موافقت کنند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که «این کار در حال انجام است و امیدواریم که در روزهای آینده بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که توافقی قطعی و نهایی در این زمینه حاصل شود.»

به گزارش تایمز اسرائیل، یک هیئت اسرائیلی به ریاست دیوید بارنیا، رئیس موساد، آخر هفته در پاریس درباره احتمال توافقی برای تضمین آتش‌بس موقت و آزادی گروگان‌ها با طرف‌های حاضر گفت‌وگو کرد.

یک رسانه‌ مصری وابسته به دولت این کشور نیز یکشنبه گزارش داده بود که مذاکرات برای آتش‌بس در دوحه بین چهار کشور و نیز نمایندگان حماس، از سر گرفته شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تایمز اسرائیل گفته است که کابینه جنگ اسرائیل شنبه، ۲۴ فوریه، با اعزام هیئتی به قطر برای ادامه مذاکرات موافقت کرد.

به گزارش القاهره نیوز، رسانه مرتبط با سرویس اطلاعاتی دولت مصر، این گفت‌وگوها «ادامه آنچه در پاریس بحث شد» است و با جلسه‌ای در قاهره ادامه خواهد یافت.

اسوشیتدپرس نیز شنبه به نقل از یک مقام ارشد مصر نوشت که بر اساس پیش‌نویس تنظیم‌شده، توافق آتش‌بس شامل آزادی حداکثر ۴۰ گروگان (زنان و افراد مسن‌) در ازای آزادی حداکثر ۳۰۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل است که بیشتر آن‌ها زنان، خردسالان و افراد مسن خواهند بود.

در این توافق همچنین توقف شش‌هفته‌ای جنگ در غزه گنجانده شده است تا عبورومرور صدها کامیون برای رساندن کمک‌های ضروری به این باریکه تحت محاصره فراهم شود. به گفته این مقام مصری، هر دو طرف توافق کرده‌اند که در طول آتش‌بس موقت، مذاکرات را با هدف تمدید آن و رسیدن به آتش‌بسی پایدار ادامه دهند.

گفت‌وگوها برای آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت هنوز به نتیجه عملیاتی نرسیده است و تا قطعیت یافتن آن، حمله‌های اسرائیل در نوار غزه ادامه دارد و همچنین، تهدید کرده است که به رفح که بیش از یک میلیون فلسطینی‌ را در خود جا داده است، حمله خواهد کرد.

جیک سالیوان یکشنبه همچنین گفت که هنوز درباره عملیات اسرائیل در رفح به بایدن توضیح داده نشده است، و افزود: «معتقد نیستیم که عملیات رفح باید ادامه یابد؛ مگر اینکه برنامه‌ای برای محافظت از غیرنظامیان وجود داشته باشد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به گفته وزارت بهداشت حماس در غزه، تعداد کشته‌شدگان فلسطینیان در اثر حمله‌های اسرائیل به حدود ۳۰ هزار نفر رسیده است که بیشتر آن‌ها زن و کودک‌اند.

بیشتر از جهان