نخست‌وزیر سابق اسرائیل شهروندان را به تحصن مقابل پارلمان دعوت کرد

ایهود باراک با انتقاد از انفعال دولت نتانیاهو، از اسرائیلی‌ها خواست «شبانه‌روز بیرون ساختمان کنست تجمع کنند»؛ شنبه‌شب در «خشونت‌آمیزترین» اعتراضات از آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر، دست‌کم ۲۱ نفر از معترضان بازداشت شدند

ایهود باراک، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، در تجمع اعتراض به اصلاحات قضایی دولت، تل‌آویو، ۲۴ ژوئن ۲۰۲۳‌- JACK GUEZ/AFP

ایهود باراک، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، از مردم این کشور خواست از اشتباه‌های دولت انتقاد کنند و در تجمعی اعتراضی «کنست (پارلمان اسرائیل) را محاصره کنند».

به گزارش اورشلیم پست، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در مصاحبه با رادیو ارتش (Army Radio) گفت «۳۰هزار شهروند باید شبانه‌روز بیرون کنست تحصن کنند» و «تا وقتی نتانیاهو بفهمد که زمانش سرآمده است و جامعه دیگر به او اعتماد ندارد»، به این کار ادامه دهند.

این سخنان باراک در حالی است که خشم عمومی از عملکرد دولت در جنگ اسرائیل و حماس و پاسخگو نبودن  نتانیاهو و دولتش در مورد حمله ۷ اکتبر حماس رو به افزایش است. شامگاه شنبه، ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) نیز مانند شنبه‌شب‌های هفته‌های گذشته، هزاران نفر از معترضان ضددولتی با تجمع مقابل مقر ارتش در تل‌آویو، تظاهراتی برگزار کردند که به نوشته تایمز اسرائیل، «خشونت‌آمیزترین» اعتراضات از آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر بود و دست‌کم ۲۱ نفر از معترضان نیز بازداشت شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به عقیده نخست‌وزیر سابق اسرائیل، ضروری است شهروندان اسرائیلی گرد هم آیند و خواستار اقدام و پاسخگویی دولت شوند، و اولین گام، تعیین تاریخ برگزاری انتخابات جدید است.

او در ادامه افزود: «وقتی نتانیاهو بفهمد که اعتماد عمومی را از دست داده است، از هر چهار اسرائیلی سه نفر می‌خواهند او کناره‌گیری کند [...] وقتی کشور تعطیل شود‌، نتانیاهو متوجه خواهد شد که زمانش سر آمده است.»

باراک  ضمن انتقاد از انفعال دولت نتانیاهو، در مورد وضعیت اسرائیل و نقش جامعه صحبت کرد و از تک‌تک افراد جامعه اسرائیل از جمله رهبران احزاب، اعضای کنست (پارلمان)، شهروندان، مدیران سازمان‌‌های جامعه مدنی، کارکنان حوزه فناوری، جنبش‌های جوانان، و اتحادیه‌های معلمی خواست وارد عمل شوند و آنچه در توان دارند بگذارند تا به دولت اعتراض کنند و خواستار برگزاری انتخابات شوند.

او در ادامه مثال از تاریخ آورد و به گلدا مئیر، نخست‌وزیر سابق، اشاره کرد که پس از جنگ یوم کیپور، با پذیرش مسئولیت جنگ، از سمتش استعفا کرد.

گرچه باراک در دولت نتانیاهو در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ مدتی سمت معاون نخست‌وزیر را بر عهده داشت، همواره موضعی انتقادی به عملکرد نتانیاهو داشته است. این اولین بار نیست که باراک به نتانیاهو تاخته است، او پیش‌تر نیز طرح اصلاحات قضایی دولت را آماج انتقاد قرار داده بود.

بیشتر از جهان