وزیر خارجه طالبان به یوناما: نشست دوحه بی‌نتیجه بود

وزارت خارجه طالبان ادعا کرد که رئیس یوناما در افغانستان گفته است که شرکت‌کنندگان نشست دوحه بر تعامل با حکومت افغانستان تاکید کردند

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، پنجشنبه ۳ اسفند (۲۲ فوریه) در دیدار با رزا اوتنبایو، رئیس هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گفت که نشست دوحه نتیجه خاصی نداشته است.  

در بیانیه وزارت خارجه طالبان آمده که امیرخان متقی از نزدیک بر نشست دوحه نظارت کرده است، اما برای اثرگذاری این نشست‌ها باید درباره همه مسائل با طالبان مشورت همه‌جانبه صورت گیرد.  

در این بیانیه ذکر شده است: «خانم رزا اوتنبایو در مورد نشست دوحه معلومات داد و از جانب دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که باید با حکومت افغانستان مشورت شود.»

در این بیانیه آمده خانم اونتبایو به نقل‌ از دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که در گزینش نماینده ویژه برای افغانستان نباید اقدامی صورت گیرد که کار با حکومت طالبان را پیچیده کند.  

بنابر این بیانیه، با توافق شرکت‌کنندگان نشست دوحه، نشست‌های بیشتری برگزار خواهد شد تا تفاهم بیشتری میان حکومت طالبان و سازمان ملل متحد ایجاد شود و در نشست‌های آینده دیدگاه طالبان در نظر گرفته می‌شود.  

وزارت خارجه طالبان ادعا کرد که رئیس یوناما در افغانستان گفته است که شرکت‌کنندگان در نشست دوحه بر تعامل با حکومت افغانستان تاکید کردند.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نشست دو روزه دوحه با حضور دست‌کم ۲۵ نماینده ویژه کشورها برای بررسی اوضاع افغانستان برگزار شد. طالبان در این نشست شرکت نکردند و گفتند سازمان ملل متحد شروط آنان را نپذیرفته است. طالبان تاکید کرده بودند که تنها حکومت آن‌ها به‌عنوان طرف مسئول در نشست دوحه شرکت کنند و همچنین مخالفتشان را در راستای تعیین نماینده ویژه در سازمان ملل برای افغانستان ابراز داشتند.  

نشست دوحه با میزبانی آنتونیوگوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، برگزار شد. گوترش گفته بود دور سوم این نشست به‌زودی برگزار می‌شود و باید در مورد تعیین نماینده ویژه در امور افغانستان گفت‌و‌گو شود.  

طالبان هراس دارند که منصوب شدن نماینده ویژه در امور افغانستان باعث تقویت مخالفان آن‌ها شود.  

پنج تن از اعضای جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه شرکت کرده بودند و درباره وضعیت جاری این کشور به نمایندگان کشورها اطلاعات می‌دادند، اما نمایندگان کشورهای روسیه و جمهوری اسلامی با این هئیت دیدار نکردند. سفارت روسیه در کابل گفت که به درخواست حکومت طالبان با هیئت جامعه مدنی دیدار نکرده است.  

بیشتر از جهان