سنای آمریکا از لایحه ۱۱۸ میلیارد دلاری امنیت مرزی رونمایی کرد؛ ۱۴.۱ میلیارد دلار کمک برای اسرائیل

اگر این لایحه به قانون تبدیل شود، مهم‌ترین تغییرات در مهاجرت و امنیت مرزی ایالات متحده را در دهه‌های اخیر رقم خواهد زد

مجلس سنای ایالات متحده روز یکشنبه چهارم فوریه از لایحه امنیت مرزی ۱۱۸ میلیارد دلاری رونمایی کرد اما این لایحه‌ که کمک به اوکراین و اسرائیل نیز در آن گنجانده شده است، بلافاصله با مخالفت مجلس نمایندگان آمریکا مواجه شد.

به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، ضمن ستایش از تصمیم‌های مهاجرتی گنجانده‌شده در این لایحه که پس از ماه‌ها مذاکره، به سرانجام رسید، گفت: «من از کنگره درخواست می‌کنم این توافق دوحزبی را به‌سرعت تصویب کند.» با این حال، مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در اظهارنظری ضمن مخالفت با این لایحه، پیش‌بینی کرد که این لایحه اگر به مجلس نمایندگان برسد، رای نخواهد آورد.

جانسون در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «این لایحه حتی از آنچه انتظار داشتیم هم بدتر است و به [حل مشکل] فاجعه مرزی که رئیس‌جمهوری ایجاد کرده است، نزدیک نمی‌شود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، اعلام کرده که برای برگزاری رای‌گیری اولیه در مورد این لایحه در روز چهارشنبه اقدام‌هایی انجام خواهد داد. اگر این لایحه به قانون تبدیل شود، مهم‌ترین تغییرات در مهاجرت و امنیت مرزی ایالات متحده را در دهه‌های اخیر رقم خواهد زد.

برخی دموکرات‌های مترقی از این خشمگین‌اند که این لایحه برای شهروندی دادن به ۱۱ میلیون نفری که سال‌ها است در ایالات متحده زندگی می‌کنند، از جمله مهاجران «رویاپرداز» که در کودکی به این کشور آورده شده‌اند، هیچ راهی فراهم نمی‌کند. از سوی دیگر، برخی معتقدند که این قانون مرز جنوبی ایالات متحده را ایمن می‌کند و الزام برای بستن موقت مرز به روی «مهاجران غیرقانونی» را مفید ارزیابی می‌کنند. جیمز لنکفورد، سناتور جمهوری‌خواه و یکی از مذاکره‌کنندگان در مورد این لایحه، گفت که مرز احتمالا حداقل به مدت سه هفته بسته خواهد ماند.

علاوه بر اختصاص ۲۰.۲۳ میلیارد دلار برای امنیت مرزها، این لایحه ۶۰.۰۶ میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، ۱۴.۱ میلیارد دلار کمک امنیتی برای اسرائیل، ۲.۴۴ میلیارد دلار برای فرماندهی مرکزی ایالات متحده و درگیری در دریای سرخ و همچنین ۴.۸۳ میلیارد دلار برای حمایت از شرکای آمریکا در اقیانوس آرام در نظر گرفته است.

این لایحه همچنین ۱۰ میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان در مناطق درگیری از جمله اوکراین، غزه و کرانه غربی ارائه می‌کند؛ اگرچه ماده‌ای دارد که کمک‌های مالی به آژانس سازمان ملل برای فلسطینیان، آنروا، را منع می‌کند. دولت بایدن و دیگر کشورها کمک مالی به این آژانس را به دلیل ادعاهایی مبنی بر دست داشتن برخی کارکنان آن در حملات هفتم اکتبر حماس در جنوب اسرائیل متوقف کرده‌اند.

میچ مک‌کانل، جمهوری‌خواه ارشد سنا، از مذاکرات درباره این لایحه حمایت کرد و در بیانیه‌ای گفت: «سنا باید فرصت پیش رو را به‌دقت بررسی کند و برای اقدام آماده شود.»

با وجود این، جمهوری‌خواهان راست‌گرا درباره این لایحه جدید سنا تردیدهایی دارند. استیو اسکالیز، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «آنچه افرادی که این معامله را پیش می‌برند به شما نمی‌گویند، این است که چنین توافقی روزانه پنج هزار مهاجر غیرقانونی را می‌پذیرد و به پناهجویان اجازه کار می‌دهد؛ یعنی آهنربایی برای مهاجرت غیرقانونی بیشتر.»

بر اساس نظرسنجی رویترز/ایپسوس که روز چهارشنبه منتشر شد، مهاجرت دومین نگرانی بزرگ آمریکایی‌ها است و به طور خاص برای جمهوری‌خواهان موضوع مهمی است. گشت مرزی ایالات متحده در سال مالی ۲۰۲۳ حدود دو میلیون مهاجر را در مرز دستگیر کرد.

دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای به چالش کشیدن جو بایدن در انتخابات نوامبر، کارزار انتخاباتی بزرگی علیه مخالفت با مهاجرت آغاز کرده است. جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا هم در تلاش‌اند الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی‌ و مقام ارشد مرزی دولت بایدن‌، را استیضاح کنند.

بیشتر از جهان