سیاست درهای باز به روی مهاجران غیرقانونی دولت بایدن؛ تگزاس حق دفاع از خود را محفوظ می‌داند

هفته گذشته شماری از قانونگذاران جمهوری‌خواه برای حمایت از رویکرد جدی‌تر به مسئله امنیت مرزی و مهاجران به مرز مکزیک سفر کردند

شهر ایگل‌پاس در ایالت جنوبی تگزاس ایالات متحده، این روزها کانون مناقشات مقام‌های ایالتی و دولت فدرال آمریکا درباره نحوه مقابله با موج مهاجرانی است که از مکزیک راهی آمریکا شده‌اند. دعوا بر سر این است که کدام طرف صلاحیت محافظت و مراقبت از مرز میان تگزاس و مکزیک را دارد؛ دولت بایدن طبق قانون اساسی، آنان را می‌پذیرد و مقام‌های محلی می‌گویند ورود چنین حجمی از مهاجران بدون بررسی پیشینه برای کشور خطر امنیتی دارد. 

اختلاف وقتی بالا گرفت که در دهم ژانویه، مقام‌های تگزاس مانع دسترسی مقام‌های گشت مرزی فدرال به دو و نیم مایل از منطقه مرزی که یکی از معابر موج مهاجران بود، شدند. تصاویر نشان می‌دهد که این منطقه برای ممانعت از ورود آزادانه و بدون بررسی امنیتی مهاجران به خاک ایالات متحده با سیم خاردار پوشیده شده است. 

اکنون مقام‌های تگزاس و دولت جو بایدن یکدیگر را به ایجاد این بحران متهم می‌کنند. دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه در حمایت از دولت بایدن و برچیدن سیم‌خاردار از مرز رای داد. با این حال، مقام‌های محلی و شماری از سیاستمداران جمهوری‌خواه مخالف ورود بی‌قیدوشرط مهاجران به کشورند. 

جو بایدن با درخواست‌های فزاینده دموکرات‌های تگزاس و دیگران برای به دست گرفتن کنترل ماموران مرزی تگزاس مواجه است و فرماندار تگزاس، گرگ ابوت، بر اجرای قوانین مهاجرت در مرز ایالات متحده و مکزیک در ایالت تحت کنترل خود، اصرار دارد.

ابوت در چند سال گذشته بارها بر سازماندهی ورود سیل مهاجران از مرز جنوبی که بدون انجام روند امنیتی و بررسی پیشینه وارد خاک آمریکا می‌شوند، تاکید کرده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش‌تر در روز چهارشنبه، مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و شماری از اعضای جمهوری‌خواه آن، برای نشان دادن رویکرد جدی‌تر به مسئله امنیت مرزی و مهاجران به مرز مکزیک سفر کردند. قانونگذاران جمهوری‌خواه همچنین به کندی روند مذاکرات درباره تغییرات سیاست مرزی انتقاد دارند. 

جانسون، سیاستمدار جمهوری‌خواه، می‌گوید که مجلس سنا با اکثریت دموکرات، باید طرح امنیت مرزی مصوب جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان را تصویب کند. این طرح به گفته جمهوری‌خواهان از قانون «حفاظت از مرزها» حمایت می‌کند. 

یک مقام ارشد گمرک و حفاظت از مرز به شبکه خبری فاکس گفت که در حال حاضر، گشت مرزی هیج برنامه‌ای برای جمع‌آوری سیم‌خاردارهای تگزاس در معابر مرزی ندارد. او همچنین بر روابط قوی این نهاد با دولت محلی تگزاس تاکید کرد. 

دولت فدرال تهدید کرده که در ارتباط با بستن منطقه مرزی «شلبای پارک» در نزدیکی ایگل‌پاس که سیم‌خاردار کشیده شده، اقدام قانونی می‌کند و تگزاس اقدام ماموران فدرال در چیدن سیم‌خاردارها را به دادگاه کشانده است. 

تگزاس اعلام کرد که در مقابل آنچه «حمله مهاجران» توصیف کرده است، حق «دفاع از خود»‌ را محفوظ می‌داند. 

ابوت و سایر جمهوری‌خواهان پیشنهادهای دولت بایدن برای فدرال کردن گارد مرزی برای پایان دادن به بن‌بست فوق را رد کرده‌اند. 

ابوت روز جمعه در گفت‌وگو با تاکر کارلسون، شخصیت رسانه‌ای محافظه‌کار آمریکایی، پیشنهاد بایدن را «فاجعه‌بار» توصیف کرد. 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، این هفته از ایالت‌ها درخواست کرد تا نیروهای گارد ملی را به تگزاس بفرستند تا به ممانعت از ورود غیرقانونی‌ مهاجران کمک کنند. 

بیشتر از جهان