دومین مورد قتل روحانیون شیعه در کمتر از ۱۰ روز در هرات؛ شش تن کشته شدند

مهاجمان مسلح به یک سه‌چرخه مسافربری در شهرک جبرئیل هرات تیراندازی کردند

پیروان مذهب شیعه حین ادای نماز جمعه در یک مسجد در کابل، سپتامبر ۲۰۲۱- AFP

منابع آگاه در استان هرات در غرب افغانستان، روز جمعه دهم آذر (اول دسامبر)، از حمله مردان ناشناس به یک وسیله نقلیه حامل دو روحانی شیعه و شش تن دیگر در شهرک جبرئیل هرات خبر دادند.

 بر اساس گزارش‌ها، افراد مسلح ناشناس حوالی ساعت ۳ بعد از‌ظهر به وقت محلی، به یک سه‌چرخه در شهرک کوره ملی در هرات تیراندازی کردند که در نتیجه دو روحانی اهل تشیع به همراه چهار تن دیگر کشته و دست‌کم دو تن دیگر زخمی شدند.

منابع خبری در هرات هویت این دو روحانی را محمد محسن حامدی، امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل، و محمد تقی صادقی، امام جماعت مسجد رسول اعظم در شهرستان جبرئیل، اعلام کردند.

عارف رحمانی، نماینده هزاره‌تبار مجلس پیشین افغانستان، در پیامی در رسانه اکس نوشت این دو روحانی و همراهانشان در راه بازگشت از مراسم چهلم عید محمد اعتمادی، یک روحانی دیگر اهل تشیع بودند که هدف حمله قرار گرفتند. او گفت که مهاجمان با مسلسل وسیله‌نقلیه این افراد را به رگبار بستند. به گفته رحمانی، علاوه بر دو روحانی نامبرده، چهار زن نیز در این حمله کشته شده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این در حالی است که هفته پیش، روز پنجشبه ۲۹ آبان، نیز مهاجمان مسلح ناشناس به دو روحانی شیعه به نام‌های شیخ رجب اخلاقی و شیخ خادم حسین هدایتی در شهرک جبرئیل هرات تیراندازی کردند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این دو حمله به روحانیون شیعه را به عهده نگرفته است. مقام‌های طالبان نیز در‌این‌باره اظهار‌نظری نکرده‌اند.

شهرک جبرئیل هرات از مناطق هزاره‌نشین در این استان است. پیش از این نیز ساکنان این شهرک از بی‌توجهی طالبان به تامین امنیت این منطقه انتقاد کرده بودند. ساکنان این شهرک گفتند که شمار نیروهای طالبان برای تامین امنیت این شهرک به تناسب جمعیتی که در آن زندگی می‌کند، به‌شدت کم است.

بیشتر حملات به شیعیان در دو سال گذشته و پس از سلطه طالبان بر افغانستان، به دست نیروهای داعش صورت گرفته است. در حالی‌که طالبان مدعی‌اند داعش را در افغانستان سرکوب کرده‌اند، این گروه در دو سال گذشته دست‌کم ۱۰ مورد حمله به‌شدت پرتلفات را به مکان‌های مربوط به شیعیان و هزاره‌ها انجام داده است. علاوه بر این، برخی ترورهای هدفمند روحانیون و پیروان مذهب شیعه نیز در دو سال گذشته ثبت شده‌اند.