آغاز به‌کار کاپ ۲۸، نشست جهانی آب‌وهوایی سازمان ملل در دبی

آینده استفاده از سوخت‌های فسیلی از موضوع‌های چالش‌برانگیز بیست‌و‌هشتمین نشست آب‌وهوایی سازمان ملل است

بیست‌و‌هشتمین نشست آب‌وهوایی سازمان ملل (کاپ۲۸)، روز چهارشنبه ۲۹ نوامبر، به‌میزبانی امارات متحده عربی در شهر دبی شروع به‌کار کرد. توافق بر سر ایجاد یک صندوق همیاری برای جبران خسارت‌های ناشی از تغییرات اقلیمی در محور گفت‌وگوها قرار داشت.

آینده استفاده از سوخت‌های فسیلی، یکی دیگر از مسائل محوری نشست دبی است که توافق مشخصی هم بر سر آن وجود ندارد و از موضوع‌های چالش‌برانگیز اجلاس محسوب می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، برآورد می‌شود دست‌کم ۷۰ هزار نفر در نشست‌های اصلی و برنامه‌های جانبی بیست‌و‌هشتمین نشست آب‌وهوایی سازمان ملل در دبی شرکت کنند.

انتظار می‌رود گفت‌وگوها بر سر تعهد کشورهای جهان به حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی (زغال سنگ، نفت و گاز) طولانی و پرچالش باشد.

استفاده از سوخت‌های فسیلی، از عوامل اصلی گرمایش کره زمین و تغییرات اقلیمی به‌شمار می‌روند.

خبرگزاری رویترز به‌نقل از چند منبع دیپلماتیک نوشت پیشنهاد تاسیس یک صندوق جهانی برای تامین خسارت‌های برآمده از تغییرات اقلیمی، راه را برای سرمایه‌گذاری مشخص کشورهای ثروتمند هموار می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آلمان، دانمارک و هلند موافقت خود را با تاسیس این صندوق جهانی که به ابتکار دولت امارات متحده عربی مطرح شده است اعلام کرده‌اند و انتظار می‌رود که تاسیس این صندوق از نخستین توافق‌های بیست‌و‌هشتمین نشست آب‌وهوایی سازمان ملل باشد.

نشست آب‌وهوایی سازمان ملل در امارات متحده عربی با یک دقیقه سکوت به‌ یاد قربانیان درگیری‌های خونین میان ارتش اسرائیل و نیروهای حماس در نوار غزه آغاز شد.

سامح الشکری، وزیر خارجه مصر -که کشورش میزبان دور پیشین نشست آب‌وهوایی سازمان ملل بود- در جریان مراسم تحویل ریاست نشست به سلطان الجابر، وزیر صنعت و فناوری‌های پیشرفته امارات متحده عربی، از حاضران در نشست خواست به یاد دو دیپلمات و فعال محیط‌زیستی که به‌تازگی در جریان درگیری‌های نوار غزه جان خود را از دست دادند یک دقیقه سکوت کنند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، از شرکت‌کنندگان در این نشست است و روز چهارشنبه هم با محمد بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات متحده عربی، دیدار داشت.

خبرگزاری‌های داخل ایران پیشتر از احتمال سفر ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، به امارات متحده عربی برای شرکت در این نشست نوشته بودند اما خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، رو پنجشنبه از لغو این سفر به دلیل حضور اسحاق هرتزوگ رئیس جمهوری اسرائیل خبر داد.

بیشتر از جهان