طراحی پرچم قرقیزستان به دلیل شباهت عنصر مرکزی به گل آفتابگردان تغییر می‌کند

رئیس‌جمهوری قرقیزستان پرچم را مقصر به زانو درآمدن این کشور دانست

پرچم کشور قرقیزستان‌-Canva

پارلمان قرقیزستان روز چهارشنبه به تغییر طراحی پرچم ملی رای داد. منتقدان از جمله صادیر جاپاروف، رئیس‌جمهوری این کشور، معتقدند عنصر مرکزی آن شبیه گل آفتابگردان است که در فرهنگ بومی نماد بی‌ثباتی و فرومایگی است.

پرچم این کشور آسیای میانه که سال ۱۹۹۲ بعد از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی انتخاب شد، خورشیدی زردرنگ را به تصویر می‌کشد‌ــ که شبیه نوک چادر سنتی قرقیزستانی است‌ــ و ۴۰ پرتو در زمینه قرمز آن را احاطه کرده‌اند.

اما این پرتوهای مواج در ماه سپتامبر نظر برخی نمایندگان مجلس را به خود جلب کرد و آن‌ها به این نکته اشاره کردند که بیشتر شبیه گلبرگ‌های آفتابگردان‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این گل در فرهنگ قرقیزستان معنای عجیبی دارد که معادل بادنما [خروس بادنما] در برخی زبان‌های اروپایی است‌ــ و برای توصیف فردی بی‌ثبات و فرومایه استفاده می‌شود که حاضر است برای [حفظ] منافع شخصی خود ‌تغییرعقیده دهد.

چنین تصوراتی به‌ویژه در کشوری که اقتصاد نسبتا کوچک آن به‌شدت به شرکای بزرگش وابسته است، می‌تواند آسیب‌زا به نظر برسد. بیش از یک میلیون قرقیزستانی از کل جمعیت کمتر از هفت میلیون نفری آن در خارج از این کشور کار می‌کنند.

جاپاروف، رئیس‌جمهوری این کشور، ماه گذشته در توضیح این ابتکار عمل گفت: «در جامعه ما، عقیده بر این است که پرچممان شبیه گل آفتابگردان است و این یکی از دلایلی است که نمی‌تواند روی پایش بایستد.»

در این قانون که طی نخستین قرائت آن روز چهارشنبه در پارلمان قرقیزستان تصویب شد، طرح پرچم به گونه‌ای تغییر می‌کند که پرتوهای خورشید مستقیم باشد.

(گزارشی از اولگا دیوبنکو، نوشته اولژاس اویزوف؛ و ویرایش شارون سینگلتون)

© Reuters

بیشتر از جهان