پنج انتخابات ۲۰۲۴ که نظم جهان را شکل خواهد داد

آیا دونالد ترامپ بازمی‌گردد؟ آیا کسی در روسیه برای دوره بعدی ریاست‌جمهوری با ولادیمیر پوتین رقابت خواهد کرد؟

دونالد ترامپ برای صحبت در جمع هوادارانش در آیووا روی صحنه می‌رود، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳‌ــ Jim Vondruska/ Getty Images via AFP

در حالی که نیمی از جهان به سمت رای‌گیری‌های سال ۲۰۲۴ می‌رود، و حدود ۳۰ کشور جهان انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش دارند، آنچه در ادامه می‌آید مرور خبرگزاری فرانسه، ای‌اف‌پی، بر پنج انتخابات مهم و کلیدی جهان در سال پیش رو است.

رقابت دوباره ترامپ‌ـ‌ بایدن؟

در ۵  نوامبر، ده‌ها میلیون آمریکایی شصتمین رئیس‌جمهوری آمریکا را انتخاب خواهند کرد، در رقابتی که می‌تواند جو بایدن را تا سن ۸۶ سالگی بر کرسی ریاست‌جمهوری نگه دارد.

نظرسنجی‌های متعدد نشان می‌دهد که اکثر رای‌دهندگان معتقدند این رئیس‌جمهوری دموکرات برای فرماندهی کل قوا خیلی پیر است، هرچند رقیب احتمالی او، دونالد ترامپ، نیز ۷۷ ساله است.

به‌رغم حواشی بسیار، ترامپ نامزد محبوب جبهه جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ است.

خیز پوتین برای یک دوره شش‌ساله دیگر

ولادیمیر پوتین در ۲۳ سال گذشته رهبر روسیه بوده است. در سال ۲۰۲۰، او قانون اساسی را اصلاح کرد که به او امکان بدهد تا سال ۲۰۳۶ در قدرت باقی بماند و به این ترتیب، دوره حکمرانی او طولانی‌تر از استالین می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با توجه به جنگ اوکراین و سکوت مخالفان، بعید است در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه مارس، کسی مقابل او قد علم کند.

مخالف قدیمی‌اش، الکسی ناوالنی، به ۱۹ سال حبس محکوم شده است و رقیب احتمالی دیگرش، ایگور گرکین، اعلام کرده است که قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دارد، اما او هم تا مدتی نامعلوم در زندان محبوس است.

بازی قدرت مودی

نزدیک به یک میلیارد هندی در آوریل و مه پای صندوق‌های رای خواهند رفت تا مشخص شود که آیا نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و حزب ملی‌گرایش، بی‌جی‌پی، برای سومین دوره در قدرت باقی خواهد ماند یا خیر.

منتقدان می‌گویند موفقیت سیاسی مودی متکی بر حمایت بیش از یک میلیارد هندو و هیزم ریختن در آتش دشمنی با اقلیت مسلمانان هند بوده است.

به‌رغم سرکوب آزادی‌های مدنی، مودی شانس زیادی در انتخابات آتی دارد و حامیانش می‌گویند که او جایگاه هند را در عرصه جهانی تقویت کرده است.

هند در اوت سال جاری پس از روسیه، آمریکا و چین، چهارمین کشوری بود که کاوشگری بی‌سرنشین را روی ماه فرود آورد. این کشور در نظر دارد تا سال ۲۰۴۰، فضانورد به ماه بفرستد.

آزمون اروپا برای پوپولیست‌ها

بزرگ‌ترین انتخابات فراملی جهان در ژوئن ۲۰۲۴ برگزار می‌شود و بیش از ۴۰۰ میلیون رای‌دهنده از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا ۷۲۰ عضو پارلمان اروپا را انتخاب خواهند کرد.

پس از به قدرت رسیدن راست‌گراها در هلند و ایتالیا، این انتخابات آزمونی خواهد بود که مشخص می‌کند آیا اروپا حامی پوپولیست‌های راست‌گرا است یا خیر.

اولین رئیس‌جمهوری زن مکزیک؟

شهردار چپ‌گرای سابق مکزیکوسیتی و یک زن تاجر با ریشه‌های بومی هر دو در رقابت‌اند که در انتخابات ژوئن ۲۰۲۴ در مکزیک تاریخ‌ساز شوند و اولین رئیس‌جمهوری زن کشوری باشند که سنت مردسالاری دارد.

کلودیا شینبوم، شهردار سابق مکزیکوسیتی، به نمایندگی از حزب رئیس‌جمهوری فعلی در انتخابات شرکت می‌کند. خوشیتل گالوز نیز نامزد ائتلاف احزاب مخالف دولت خواهد بود.

نظرسنجی‌های اولیه نشان می‌دهد که شینبوم پیشتاز است.

بیشتر از جهان