سام آلتمن، مدیر اخراج‌شده اوپن‌ ای‌آی، به مایکروسافت پیوست

شرکت اوپن ای‌آی اعلام کرد که رئیس سابق توییچ را به‌عنوان مدیرعامل موقت انتخاب کرده است

سام آلتمن، از مدیران پیشین اوپن ای‌آی، در اجلاسی در سانفرانسیسکو، ۱۶ نوامبر ۲۰۲۳ ـ AFP

در ادامه رویدادهای غیرمنتظره در عرصه تکنولوژی، شرکت اوپن ای‌آی اعلام کرد که پس از اخراج سام آلتمن، امت شیر، رئیس سابق توییچ، را به‌عنوان مدیرعامل موقت انتخاب می‌کند. در همین حال، خبرهای دیگری منتشر شد مبنی بر این که سام آلتمن به مایکروسافت پیوسته است.

به گزارش رویترز، این تغییرهای ناگهانی که اواخر شب یکشنبه نوزدهم نوامبر انجام شد، به احتمال بازگشت آلتمن به شرکت سازنده چت جی‌پی‌تی پایان داد.

پیش از این، هیئت‌مدیره شرکت اوپن ای‌آی با انتشار بیانیه‌ای علام کرده بود که به‌دلیل صادق نبودن در ارتباط‌‌ها، اعتمادش به سام آلتمن، مدیر اجرایی این موسسه، را از دست داده و همکاری با او را پایان می‌دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سام آلتمن، مدیر اجرایی و یکی از بنیان‌گذاران جوان اوپن‌ ای‌آی که به «پدر چت جی‌پی‌تی» معروف شده است، پس از انتشار این بیانیه، پیامی در رسانه اجتماعی اکس منتشر کرد و نوشت: «من عاشق زمانی بودم که در اوپن ای‌آی سپری کردم. آن دوران برای من به‌طور شخصی متحول‌کننده بود و امیدوارم برای دنیا نیز همین‌طور باشد. خوشحالم که با افراد بسیار مستعد کار کردم. آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.»

او سپس در پست دیگری به شایعه‌ها پیرامون آشتی با هیئت‌مدیره اوپن ای‌آی پایان داد و روز یکشنبه با انتشار تصویری که نشان مهمان آن شرکت را بر گردنش داشت، نوشت: «این اولین و آخرین باری است که یکی از این‌ها را می‌پوشم.»

سام آلتمن یکی از بنیانگذاران استارت‌آپی بود که یک سال پیش با انتشار چت جی‌پی‌تی، تحول تازه‌ای را در عرصه هوش مصنوعی ایجاد کرد. این کارشناس ۳۸ ساله تلاش‌هایی برای ایجاد «هوش جامع مصنوعی» را نیز رهبری کرده است؛ این سیستم هوش مصنوعی قادر به انجام هر کاری خواهد بود که یک انسان می‌تواند انجام دهد.

آلتمن در سال ۲۰۱۵ به تاسیس شرکت اوپن ای‌آی کمک کرد. این شرکت در ابتدا به‌عنوان یک شرکت غیرانتفاعی با کمک یک‌میلیارد دلاری حامیان برجسته‌ای همچون ایلان ماسک، پیتر تیل و رید هافمن، بنیان‌گذار لینکدین، تاسیس شد. با این حال، اوپن ای‌آی در سال ۲۰۱۹ به یک شرکت سودده تغییر شکل یافت. آلتمن همواره یکی از سرسخت‌ترین حامیان هوش مصنوعی بوده است. او در عین حال، خواستار تنظیم مقرراتی در این زمینه بوده و هشدار داده است که این فناوری ضمن تغییر شکل جامعه، با خطراتی همراه است.

ساتیا نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت، با انتشار پست‌هایی در رسانه اجتماعی اکس اعلام کرد که آلتمن به همراه سایر همکاران در حال خروج از اوپن ای‌آی، به این شرکت خواهند پیوست. به گفته او، آلتمن مدیرعامل یک گروه تحقیقاتی جدید در این شرکت سازنده نرم‌افزار خواهد شد و با همکارانش به فعالیت در این زمینه ادامه خواهد داد. هنوز مشخص نیست که چند نفر از شرکت اوپن ای‌آی برای پیوستن به مایکروسافت خارج خواهند شد.

سام آلتمن در یک پست رسانه اجتماعی اکس، پیام نادلا را با این جمله به اشتراک گذاشت: «ماموریت ادامه دارد.»

پس از اعلام این خبر، صبح روز دوشنبه، سهام مایکروسافت نزدیک به دو درصد افزایش یافت، زیرا به نظر می‌رسید که استعدادهای کلیدی را در خود جمع کرده و آینده روشنی در انتظار این شرکت است.

در همین حال، امت شیر، رئیس سابق توییچ که به‌عنوان مدیرعامل موقت اوپن ای‌آی انتخاب شده،‌ اعلام کرد که متعهد است تحقیقاتی را درباره اخراج‌های جنجالی آغاز کند، حکمرانی جدیدی را برای اوپن ای‌ای در نظر بگیرد و مسیرش را برای ایجاد فناوری‌های کاربردی ادامه دهد.

امت شیر، کارآفرین اینترنتی و سرمایه‌گذار آمریکایی، یکی از بنیانگذاران رسانه پخش زنده توییچ بود که اوایل سال جاری از پلتفرم ویدیویی متعلق به آمازون کنار رفت.

بیشتر از تکنولوژی