صدور حکم شش ماه حبس برای هانیه توسلی، انتقال سعیده شفیعی به زندان اوین

هانیه توسلی، بازیگر سینما، به دلیل انتشار یک یادداشت اینستاگرامی درباره جان باختن آرمیتا گراوند، به شش ماه حبس و ۱۵ میلیون تومان جریمه محکوم شده است

سعیده شفیعی به اتهام گزارش‌ از فقر راهی زندان اوین شد و هانیه توسلی به خاطر نوشتن از آرمیتا گراوند به حبس محکوم شد- @HomayounHassan-Public Media

دادگاه انقلاب تهران یکشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر)، در حکمی هانیه توسلی، بازیگر سینما، را به دلیل انتشار یک یادداشت اینستاگرامی درباره جان باختن آرمیتا گراوند، به شش ماه حبس و ۱۵ میلیون تومان جریمه محکوم کرد. همزمان، سعیده شفیعی برای تحمل حکم سه سال و شش ماه حبس روانه زندان اوین شد. این حکم نیز به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره فقر و تبعیض، برای این روزنامه‌نگار صادر شده است.

مریم کیان ارثی، وکیل هانیه توسلی،  یکشنبه از صدور حکم حبس برای این بازیگر سینما خبر داد و در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران حکم مزبور را صادر کرده است.

وکیل هانیه توسلی افزود که در حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، آمده است که این بازیگر سینما «بابت انتشار مطالب خلاف‌‌واقع به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل شش ماه حبس تعزیری و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی» محکوم شده است.

به گفته مریم کیان ارثی، در این حکم همچنین آمده که «اجرای حکم شش ماه حبس» هانیه توسلی «به مدت سه سال معلق» خواهد بود.

خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، تاکید کرد که «حکم شش ماه زندان و ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی»  برای هانیه توسلی، نتیجه پرونده اعلام‌جرم علی صالحی، دادستان تهران، است که هفتم آبان علیه این بازیگر سینما تشکیل شد.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران در گزارش خود خاطرنشان کرد که «هانیه توسلی همچنین یک پرونده مفتوح دیگر در شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه تهران» دارد.

پیش‌تر، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، ، هفتم آبان، ساعتی پس از خاکسپاری آرمیتا گراوند، خبر داده بود که «علی صالحی، دادستان تهران علیه هفت سلبریتی و یک فعال رسانه‌ای به اتهام نشر اکاذیب رایانه‌ای و نشر مطالب بدون سند، اعلام‌جرم کرده و برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل داده است».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روزنامه همشهری، که اینک به دست شماری از چهره‌های نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود، اسامی چهره‌های سرشناسی را که دادستان تهران علیه آن‌ها اعلام‌جرم کرده است، منتشر کرد و از «ترانه علیدوستی، مژگان ایلانلو، هنگامه قاضیانی، تهمینه رضایی میلانی، امید توشه، سحر ولدبیگیان، مریم بوبانی و هانیه توسلی» نام برد.

دادستان تهران اتهام این هشت چهره سینمایی و رسانه‌ای را با صراحت اعلام نکرده است، اما نقطه‌مشترک هر هشت چهره‌ای که دادستان تهران علیه آن‌ها اعلام‌جرم کرده، انتشار یادداشت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به اعلام رسمی جان‌باختن آرمیتا گراوند است.

ساعاتی پیش از اعلام‌جرم دادستان تهران، هانیه توسلی با انتشار عکسی از آرمیتا گراوند، نوشته بود: «جسم جوان زیبای ورزیده و ورزشکارش زیر خاک می‌رود. فقط هفده سال داشت. جگرم خون است. دلم آشوب است.»

او همچنین نوشته بود: «زندگی‌مان کابوس است. قلبم دیگر از دعا به درگاه خدا خالی و خسته شده. روزگاری، بزرگی خیره نگاهم کرد. در چشمانم زل زد. گفت هیچوقت ناامید نشو. امید، راز جان به‌در بردن از سیاهی است. اما من امیدی ندارم. چشمانم از اشک‌ریختن خسته شده. فقط مات و مبهوتم. با دردی سنگین در قلبم. درد است؟ خشم است؟ غصه؟ نمی‌دانم.»

هانیه توسلی در بخشی از یادداشت اینستاگرامی خود با اشاره به جمله‌ای از آرمیتا گراوند، افزوده بود: «آرمیتا گراوند نوشته بود حتی تاریک‌ترین شب نیز پایان خواهد یافت.»

فاصله کوتاه اعلام‌جرم دادستان تهران تا صدور حکم در دادگاه انقلاب که در پرونده هانیه توسلی فقط «۲۱  روز» طول کشید، روش جدید اعمال‌فشار بر چهره‌های فعال در ایران است که دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر در پیش گرفته‌اند.

همزمان با اعلام صدور حکم حبس تعزیری و جریمه نقدی علیه هانیه توسلی، سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار، نیز که به دلیل انتشار گزارش‌هایی با موضوع فقر، تبعیض و تورم به سه سال و شش ماه حبس محکوم شده‌ بود، برای تحمل این حکم به «زندان اوین» منتقل شد.

حسن همایون، همسر سعیده شفیعی، با انتشار عکسی از این روزنامه‌نگار در مقابل زندان اوین، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «عزیز جانم سعیده شفیعی، جگر گوشه‌ام، را بدرقه کردم و به زندان اوین رفت برای تحمل سه سال و شش ماه کیفر روزنامه‌نگاری فقر، تبعیض.»

همایون که خود روزنامه‌نگار است، همزمان درباره وضعیت سلامتی سعیده شفیعی در زندان هشدار داد و نوشت: «سخت نگران سلامتی همسرم هستم. بیتاب و نگرانم.»

سعیده شفیعی خود نیز پیش‌تر در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود که «برای تحمل سه سال و شش ماه زندان به شعبه یک اجرای احکام اوین» فراخوانده شده است.

سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی به دلیل انتشار گزارش‌هایی با موضوع فقر، تبعیض و تورم، از چندین ماه پیش تحت پیگرد دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی گرفته‌ بودند.

دادگاه انقلاب تهران دوشنبه، ۹ مرداد سال جاری، در حکم صادره علیه سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی، هر یک از این دو روزنامه‌نگار را به سه سال و شش ماه و یک روز زندان به اتهام «اجتماع و تبانی»، و هفت ماه و ۱۶ روز حبس به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم کرد.

هر یک از این دو روزنامه‌نگار در مجموع به «چهار سال و سه ماه زندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت عضویت در گروه‌های سیاسی» محکوم شدند و این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد که «اشد» آن که «سه سال و شش ماه  حبس»، برای هر یک ازآنان به اجرا گذاشته می‌شود.

در یک سال اخیر و از هنگام آغاز خیزش سراسری علیه نظام جمهوری اسلامی، ده‌ها بازیگر سینما، هنرمند و روزنامه‌نگار در ایران احضار، بازداشت و زندانی شده‌اند.