پیام بایدن به گروگان‌ها در غزه: «صبر کنید، ما می‌آییم»

بایدن گفت که هر روز با طرف‌های درگیر در مذاکرات درباره آزادی احتمالی گروگان‌ها صحبت می‌کند اما نمی‌خواهد جزئیات را با خبرنگاران در میان بگذارد

SAUL LOEB / AFP

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۳ آبان (۱۴ نوامبر)، در کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاران که پیامش به اعضای خانواده گروگان‌ها در غزه چیست، گفت: «صبر کنید، ما می‌آییم.»

به گزارش رویترز، بایدن همچنین گفت که درگیر بحث‌های روزانه برای آزادی گروگان‌هایی است که در دست گروه شبه‌نظامی حماس نگهداری می‌شوند و معتقد است که گروگان‌ها آزاد خواهند شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت که هر روز با طرف‌های درگیر در مذاکرات درباره آزادی احتمالی گروگان‌ها صحبت می‌کند، اما نمی‌خواهد جزئیات را با خبرنگاران در میان بگذارد.

اندکی پس از اظهارات بایدن، کاخ سفید اعلام کرد که برت مگ گورک، مشاور ارشد بایدن در امور خاورمیانه، برای گفتگو با مقامات اسرائیل، کرانه باختری، قطر، عربستان سعودی و دیگر کشورها به منطقه می‌رود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در بیانیه کاخ سفید آمده است که «در اسرائیل، او در مورد نیازهای امنیتی اسرائیل، ضرورت حفاظت از غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی و همچنین تلاش‌های مستمر برای تضمین آزادی گروگان‌ها و نیاز به مهار شهرک‌نشینان افراطی و خشن در کرانه باختری گفتگو خواهد کرد.»

از حدود ۲۴۰ گروگانی که حماس در حمله ۷ اکتبر به اسرائیل اسیر کرده‌اند، تاکنون ۴ گروگان تا به امروز آزاد شده‌اند.

خانواده‌های اسرائیلی‌هایی که حماس به گروگان گرفته است، راهپیمایی پنج روزه‌ای را روز سه‌شنبه از تل‌آویو به سمت اورشلیم آغاز کرده‌اند تا از دولت بخواهند اقرامات بیشتری برای آزادی گروگان‌ها انجام دهد.

رویترز هفته گذشته گزارش داد که قطر، جایی که چندین رهبر سیاسی حماس در آنجا مسقرند، تلاش‌هایی برای میانجیگری بین حماس و مقامات اسرائیلی بر سر گروگان‌ها را رهبری می‌کند.

به گفته مسئول حقوق بشر سازمان ملل، خشونت‌ها در کرانه باختری رود اردن نیز افزایش یافته است، جایی که حداقل ۱۷۶ فلسطینی از ابتدای اکتبر به دست نیروهای اسرائیلی کشته شده‌اند و حداقل هشت فلسطینی نیز به دست شهرک‌نشینان اسرائیلی کشته شده‌اند.

در جریان حملات حماس به اسرائیل از ۷ اکتبر تاکنون ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته شده‌اند. در طرف فلسطینی نیز تاکنون بیش از ۱۱ هزار نفر کشته شده‌اند که حدود ۴۰ درصد آنها کودک‌اند.

بیشتر از جهان