بریتانیا: جمهوری اسلامی برای تنش‌آفرینی در تظاهرات طرفداران غزه برنامه‌ریزی می‌کند

ماموران ضدتروریسم بریتانیا از پخش اطلاعات نادرست و حضور فیزیکی وابستگان جمهوری اسلامی در اعتراض‌های طرفداران غزه خبر دادند

هم‌زمان با برگزاری تظاهرات طرفداران غزه در لندن، پلیس بریتانیا هشدار داد که ماموران جمهوری اسلامی ایران در حال برنامه‌ریزی برای دامن زدن به تنش‌ها در این اعتراضات‌اند.

 به گزارش تایمز لندن، ماموران ضدتروریسم بریتانیا می‌گویند وابستگان دولت ایران برای اقدام‌هایی از جمله انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی و همچنین حضور فیزیکی در اعتراض‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند.

این منابع تصریح کردند که سازمان‌دهندگان اصلی تظاهرات حامی مردم غزه در بریتانیا به جمهوری اسلامی مرتبط نبوده‌اند اما برخی افراد اعزامی از تهران به منظور تنش‌آفرینی به این تجمع‌ها نفوذ کرده‌اند.

این هشدارها در حالی است که رابین سیمکاکس، مامور مبارزه با افراط‌گرایی بریتانیا، نیز هفته گذشته اعلام کرد که میزان فعالیت چهره‌های موردحمایت ایران در این کشور و میزان تلاش جمهوری اسلامی برای دامن زدن به افراط‌‌گرایی کمتر از میزان واقعی آن براورد شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تظاهرات حامیان مردم غزه در لندن در طول هفته گذشته با بیش از ۱۰۰ هزار شرکت‌کننده برگزار شد. پلیس بریتانیا پیش‌بینی می‌کند که تظاهرات آینده نیز جمعیت زیادی را گرد هم جمع کند.

پلیس شهری لندن هشدار داده است که در صورت وجود شعارهای افراطی و طرفداری از حماس‌، مداخله و با شعاردهندگان برخورد می‌کند. چنین هشداری پس از آن است که ماموران به دلیل بازداشت نکردن معترضانی که در تظاهرات قبلی شعارهای افراط‌گرایانه سر می‌دادند، با واکنش شدید مواجه شدند.

در حالی که تظاهرات حامیان مردم فلسطین در لندن برگزار می‌شود، یک منبع امنیتی به تایمز گفت که فعالیت‌های خصمانه جمهوری اسلامی برای مداخله و ایجاد تنش در چنین تجمع‌هایی نظارت بر اعتراض‌ها را پیچیده می‌کند.

اگرچه آمریکا اعلام کرده که درباره ارتباط ایران با حمله مرگبار حماس به اسرائیل هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد، تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که جمهوری اسلامی منبع اصلی تامین مالی برای این گروه شبه نظامی است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز عصر شنبه در یک نشست خبری گفت که حکومت ایران تامین‌کننده مالی حماس است. نتانیاهو با اشاره به اینکه جنگ در غزه سخت و طولانی است و از زمین و دریا و هوا ادامه خواهد یافت، افزود که شروع عملیات زمینی ارتش اسرائیل در نوار غزه «مرحله دوم» این جنگ است.

جنگی که حالا وارد چهارمین هفته شده است، از بامداد شنبه هفتم اکتبر (۱۵ مهر) با حمله غافلگیرکننده گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه فلسطینی حماس، به اسرائیل آغاز شد. نیروهای حماس در حمله به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ نفر را کشتند و ۲۲۹ نفر را گروگان گرفتند. بنابر اعلام وزارت بهداشت غزه تاکنون بیش‌ از هفت هزار فلسطینی در حملات اسرائیل کشته شده‌اند.