ناکامی جمهوری‌خواهان در توافق بر سر رئیس آینده مجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان برای انتخاب یک نامزد جدید رای‌گیری خواهد کرد و سومین هفته بدون رئیس را پشت سر می‌گذارد

 تشویق جمهوری‌خواهان برای انتخاب جیم جردن به سمت نامزدی ریاست مجلس نمایندگان، ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ــ Anna Moneymaker / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

نشست جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان جلسه [انتخاب] نامزدش را دوشنبه شب پشت درهای بسته برگزار کرد اما به یک گزینه مشخص نرسید.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در ساختمان اداری لانگ‌ورت مجلس جلسه‌ای برگزار کردند که در آن، ۹ نفر نامزدی‌شان را برای ریاست آینده مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا اعلام کردند.  

کسانی که در این جلسه حضور داشتند، بایرون دونالدز (راست‌ــ‌ فلوریدا)، مایک جانسون (راست‌ــ‌ لس‌آنجلس)، جک برگمن (راست‌ــ‌‌ میامی)، کوین هرن (راست‌ــ‌‌اوکلاهما)، دن میوزر (راست‌ــ‌‌ پنسیلوانیا)، گری پالمر (راست‌ــ‌ آلاباما)، پیت سشنز (راست‌ــ‌ تگزاس)، آستین اسکات (راست‌ــ‌ جورجیا) و تام امر (راست‌ــ‌ مینه‌سوتا) بودند که نمایندگان اکثریت مجلس نمایندگان نیز به شمار می‌روند، اما میوزر اوایل جلسه از آن خارج شد و تعداد آن‌ها را به هشت نفر رساند.

اما هر جمهوری‌خواهی مجبور است با اختلاف‌های اندک در این مجلس دست‌وپنجه نرم کند. جمهوری‌خواهان تنها ۲۲۱ عضو دارند و مجلس نمایندگان فقط ۴۳۳ عضو دارد؛ این یعنی هر نامزد جمهوری‌خواه باید ۲۱۷ رای داشته باشد و فقط می‌تواند [رای] چهار عضو را از دست بدهد.

هرن به ایندیپندنت گفت: «خب، ما حتما رای می‌دهیم و همگی توافق کرده‌ایم که رای بدهیم. پیش از آنکه برویم بالا، رای‌گیری نام‌خوان انجام می‌دهیم تا اگر به صحن رفتیم، ۲۱۷ رای را داشته باشیم.»

این مجمع ۲۰ روز بعد از آنکه هشت جمهوری‌خواه به رهبری مت گاتز (راست‌ــ‌ فلوریدا) و تمام دموکرات‌ها به اخراج کوین مک‌کارتی، رئیس سابق مجلس، رای دادند، برگزار می‌شود. افزون بر این، محافظه‌کاران مجلس نمایندگان استیو اسکالیس، رهبر اکثریت مجلس، را پیش از رای‌گیری در صحن رد کردند. هفته گذشته جیم جردن (راست‌ــ‌ اوهایو) نتوانست رای لازم را برای ریاست مجلس کسب کند و جمهوری‌خواهان در یک رای‌گیری مخفی او را از نامزدی‌شان عزل کردند.

دان بیکن (راست‌ــ‌ نبراسکا) به ایندیپندنت گفت: «وقتی پنج نفر یا هشت نفرید و اکثریت را تضعیف می‌کنید، باید هزینه‌اش را بپردازید؛ همان اتفاقی که هفته گذشته رخ داد. بهتر است از این اتفاق درس بگیریم و مثل حالا اختلاف‌هایمان را پشت درهای بسته حل کنیم.»‌

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان قرار است روز سه‌شنبه به منظور [انتخاب] نامزدشان برای مقام ریاست مجلس رای‌گیری کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بیکن گفت: «فردا صبح این کار را انجام می‌دهیم؛ دور هم جمع می‌شویم و مثل یک تیم با هم کار می‌کنیم. آن‌هایی که در این کار دنبال ۱۰۰ درصدند، شکست می‌خورند.»

برخی جمهوری‌خواهان که به برکناری مک‌کارتی رای داده و برای [انتخاب] جردن فشار آورده بودند، ابراز خوش‌بینی کردند.

نانسی میس (راست‌ــ‌ کارولینای جنوبی)، یکی از هشت نماینده‌ای که به اخراج مک‌کارتی رای داد و حتی بعد از نامزدی اسکالیس از جردن حمایت کرد، به ایندیپندنت گفت: «ما کلی نامزد داریم.»

گاتز نیز به همین ترتیب از برنامه‌های هرن و سایر جمهوری‌خواهان برای تصویب لوایح هزینه تمجید کرد. جمهوری‌خواهان به‌ طور خاص با تصویب قطعنامه‌های به اصطلاح ادامه‌دار مخالف‌اند؛ لوایح موقتی بودجه که کنگره در حال تصویب لوایح بودجه کامل برای یک سال مالی آن‌ها را تصویب می‌کند و همین‌طور لوایح بودجه جامع که در آن‌، تمامی ۱۲ لایحه بودجه‌ای که کنگره باید تصویب کند، در یک لایحه ترکیب می‌شود.

گاتز به خبرنگاران گفت: «کوین هرن واقعا در پیامش به تمامی اعضا از حاکمیت به دلیل قطعنامه‌های ادامه‌دار و لایحه جامع انتقاد کرد و قصد دارد ما را به بودجه‌های تک‌موضوعی برساند. این را نیز باید یادآوری کنم که مایک جانسون، نماینده کنگره، برای لوایح بودجه تک‌موضوعی طرحی داشت که آن هم جذاب بود.»‌

رقابت برای ریاست مجلس در حالی آغاز می‌شود که کنگره به ضرب‌الاجل ۱۷ نوامبر که بودجه دولت پایان می‌یابد، نزدیک می‌شود.

گاتز به خبرنگاران گفت: «پذیرش قطعنامه ادامه‌دار انتخاب من نیست، اما به طور قطع به همین سمت حرکت می‌کنیم.»

پت فالون (راست‌ـ‌ـ‌ تگزاس) به ایندیپندنت گفت: «هرچه بیشتر طول بکشد، کمتر احتمال می‌دهم که این اتفاق بیفتد.»‌

تیم برچت (راست‌ــ‌ تنسی)، یکی از هشت جمهوری‌خواهی که به برکناری مک‌کارتی رای داد، به ایندیپندنت گفت که به نظرش مجلس می‌تواند برای ادامه کار دولت، یک لایحه بودجه‌ تصویب کند.

او با اشاره به اینکه کنگره همواره طوری رفتار می‌کند که گویی برای تصویب لایحه بودجه شتاب دارد، گفت: «آن شش هفته که نبودیم این شتاب کجا بود. هر سال همیشه همین موقع، وقت تصویب لایحه بودجه است. اما می‌دانید امسال ناگهان به عجله افتاده‌اند.»

گویا بسیاری از جمهوری‌خواهان از اینکه نتوانسته‌اند درمورد انتخاب یک رئیس به نتیجه برسند، عصبانی‌اند.

سشنز بعد از این جلسه به ایندیپندنت گفت: «فکر می‌کنم نیازها و خواسته‌هایمان چیزی است که ما را به هدف می‌رساند. به نظرم بارها به اینجا رسیده‌ایم. به مجلس برویم و اشتباه کنیم. به نظرم همین امر باعث شد که بفهمیم اول باید کارها را در این اتاق انجام دهیم و بعد آن را با اعتماد به نفس بالا به مردم آمریکا اطلاع بدهیم.»

دن کرنشا، نماینده مجلس، در حالی‌ که [کیک] براونی می‌خورد، در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری‌خواهان با هم به یک نتیجه می‌رسند یا کسی هست که بتواند ۲۱۷ رای به دست بیاورد، فقط گفت: «نمی‌دانم مرد. من خسته‌ام.»

© The Independent

بیشتر از جهان