بلینکن توصیه کرد اجازه پیوستن اسرائیل به برنامه لغو روادید آمریکا صادر شود

هرچند نامه بلینکن تا حد زیادی یک رویه فنی است، اما برای تصمیم نهایی در مورد امکان پیوستن اسرائیل به این برنامه لازم است

بینامین نتنیاهو و آنتونی بلینکن  ـ RONALDO SCHEMIDT / various sources / AFP

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا طرحی را اعلام کرده است که به موجب آن شهروندان اسرائیل نیز در کنار ۴۰ کشور دیگر می‌توانند بدون روادید به آمریکا سفر کنند و تا سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

خبرگزاری اکسیوس، به نقل از دو منبع آگاه خبر داد تونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در روزهای اخیر نامه‌ای را امضا کرده که در آن توصیه کرده است الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی، اجازه پیوستن اسرائیل به برنامه لغو روادید ایالات متحده را صادر کند.

به نوشته اکسیوس با اینکه نامه بلینکن تا حد زیادی یک رویه فنی است، اما تصمیم نهایی مایورکاس در مورد امکان پیوستن اسرائیل به این برنامه لازم است.

آخرین مهلت تصمیم‌گیری ۳۰ سپتامبر است.

ایالات متحده و اسرائیل در اواسط ژوئیه یادداشت تفاهمی (MOU) امضا کردند که شرایط را برای ورود اسرائیل به این برنامه تعیین می‌کند.

لغو روادید برای شهروندان اسرائیلی از اولویت‌های دولت اسرائیل بوده و پیروزی بزرگی برای دولت بنیامین نتنیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، محسوب می‌شود که با دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، اختلاف دیدگاه‌های فراوانی دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اسرائیل سال‌ها است که خواستار پیوستن به این برنامه است، اما ایالات متحده در مورد محدودیت‌هایی که آمریکایی‌های فلسطینی کرانه باختری برای ورود به اسرائیل با آن مواجه‌اند، ابراز نگرانی کرده است.

از زمان امضای این تفاهم‌نامه، اسرائیل برنامه‌ای آزمایشی را پشت سر گذاشته است که به موجب آن وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی، اجرای مقررات جدید در قبال شهروندان آمریکایی‌ فلسطینی‌تبار و آمریکایی‌های عرب‌تبار توسط مقام‌های اسرائیلی را بررسی و موشکافی می‌کنند.

به گفته این دو منبع آگاه، بلینکن در نامه خود تصریح کرده است که اسرائیل معیارهای ورود به برنامه لغو روادید را رعایت کرده است.

مقام‌های اسرائیلی به اکسیوس گفتند که ایالات متحده به‌طور غیررسمی در حاشیه دیدار بایدن با نتانیاهو در هفته گذشته به آن‌ها اطلاع داده است که دولت قرار است ظرف چند روز ورود اسرائیل به این برنامه را اعلام کند.

با این حال، یک سخنگوی وزارت خارجه گفت که در مورد نامزدی برنامه لغو روادید اسرائیل هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

از سویی، مقام‌های اسرائیلی و ایالات متحده می‌گویند که انتظار دارند مایورکاس تصمیم ایالات متحده را روز پنجشنبه اعلام کند.

از سوی دیگر، گروهی از دموکرات‌های سنا پیش‌تر در ماه جاری در نامه‌ای به بلینکن از او خواستند در تصمیم‌گیری عجله نکند.

بیشتر از جهان