رئیس کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل: ایران بدون شک برنامه هسته‌ای نظامی دارد

موشه ادری: ایران همچنان عامل اصلی بی‌ثباتی منطقه است و تهدیدی برای صلح و امنیت در سراسر جهان بشمار می‌رود

«ایران مجهز به سلاح‌های هسته‌ای، گزینه‌ای نیست که اسرائیل یا جهان بتوانند یا باید تحمل کنند»-Israeli Prime Minister's Office

موشه ادری، رئیس کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، روز سه‌شنبه، چهارم مهر در کنفرانس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران در حال اجرای برنامه هسته‌ای نظامی است و به آزمایش و استقرار موشک‌های هسته‌ای دوربرد ادامه می‌دهد که نقض برجام است.

به گزارش اورشلیم پست، ادری هنگام سخنرانی در شصت‌وهفتمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین گفت: «شکی نیست که ایران برنامه هسته‌ای نظامی را با هدف تولید چند تسلیحات هسته‌ای را اجرا کرده است. ایران با به‌دست آوردن فناوری و دانش مربوطه به‌همراه مواد شکاف‌پذیر درمقادیر هشداردهنده، به پیشبرد این برنامه ادامه می‌دهد.»

این مقام اسرائیلی همچنین  گفت که «ایران همچنان عامل اصلی بی‌ثباتی منطقه است و تهدیدی برای صلح و امنیت در سراسر جهان به‌شمار می‌رود».

موشه ادری همچنین با اشاره به نزدیک شدن تاریخ انقضای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در ماه اکتبر در ارتباط با پایان تحریم‌های بالستیکی و اشاعه‌ای ایران گفت که انقضای این قطعنامه در ماه آینده به ایران این امکان را می‌دهد که به پیشبرد برنامه موشکی بالستیک خود بدون هیچ‌گونه محدودیت رسمی ادامه دهد. او همچنین گفت: «این وضعیت خطرناک و نگران‌کننده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ممنوعیت بالستیکی ایران در ۱۸ اکتبر  ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد. با این حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از این گفته بود که بریتانیا، فرانسه و آلمان به اتحادیه اروپا اطلاع داده‌اند که قصد دارند تحریم‌های موشکی بالستیک، تسلیحاتی و اشاعه هسته‌ای علیه ایران را که در ماه اکتبر منقضی می‌شود حفظ کنند.

این مقام اسرائیلی همچنین گفت که «ایران مجهز به سلاح‌های هسته‌ای، گزینه‌ای نیست که اسرائیل یا جهان بتوانند یا باید تحمل کنند». او گفت که ایران مکررا قطعنامه سازمان ملل را در مورد ممنوعیت فعالیت‌های موشکی بالستیک نقض کرده است، حتی اگر قرار باشد ماه آینده این ممنوعیت منقضی شود.

اسرائیل معاهده جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا نکرده است، اما ادری روز سه‌شنبه هشدار داد که چهار مورد از پنج مورد نقض این سند در خاورمیانه رخ داده است. او افزود که ایران، عراق، لیبی و سوریه همگی این معاهده را زیر پا گذاشته‌اند . او افزود که رژیم بشار اسد یک راکتور هسته‌ای مخفی و اعلام‌ نشده در دیرالزور دارد که برای تولید پلوتونیوم بهینه‌شده استفاده می‌شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پیش‌تر گفته بود که جهان باید از هسته‌ای شدن ایران جلوگیری کند و کشورش تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آن انجام خواهد داد.

بیشتر از جهان