مسئول طالبان در جمعیت هلال احمر افغانستان به سوییس رفت

جمعیت هلال احمر افغانستان از ثبت بیش از ۱۲ هزار کودک مبتلا به بیماری‌های قلبی خبر داده بود

مطیع‌ الحق خالص، مسئول طالبان در جمعیت هلال احمر افغانستان، روز یکشنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر) برای یک سفر شش‌روزه به سوییس رفت.  

جمعیت هلال احمر افغانستان تحت کنترل طالبان اعلام کرد که مطیع‌الحق خالص در نشست اعضای سازمان بین‌المللی انجمن‌های ملی هلال احمر در ژنو سوییس شرکت می‌کند و با نمایندگان نهادهای خیریه کشورهای دیگر نیز دیدار خواهد کرد.

در بیانیه این جمعیت آمده است: «در این نشست، درباره مشکلات بحران مالی کمک‌های بشردوستانه در سطح بین‌المللی و راه‌حل‌های آن بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.» 

جمعیت هلال احمر افغانستان اواخر هفته گذشته از ثبت بیش از ۱۲ هزار کودک مبتلا به بیماری‌های قلبی به‌ویژه سوراخ قلب خبر داد و اعلام کرد که برای درمان این بیماران بودجه کافی ندارد. به گفته این جمعیت، این کودکان در انتظار جراحی و درمان‌اند.  

بنا بر اعلام هلال احمر افغانستان، طی ۱۴ ماه گذشته، بیش از یک هزار و ۷۷۰ کودک مبتلا به نارسایی‌های قلبی برای جراحی و درمان به بیمارستان‌های مختلف در افغانستان معرفی شده‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با سلطه‌ طالبان در افغانستان در اوت ۲۰۲۱، بحران شدید مالی در افغانستان شکل گرفت و طالبان که در بخش خدمات‌ درمانی با چالشی جدی مواجه‌اند، قادر نیستند هزینه‌های این بخش را تامین کنند.

جمعیت هلال احمر افغانستان تحت کنترل طالبان هم با کمبود بودجه شدید مواجه است.  

حکومت طالبان به‌ دلیل فراگیر نبودن و حضور نداشتن همه گروه‌های قومی ساکن افغانستان در آن و نیز نقض حقوق‌ بشر و حقوق زنان تحت تحریم‌ کشورهای غربی و سازمان ملل متحد است و کشورهای غربی نمی‌خواهند کمک‌هایشان از طریق طالبان به مصرف برسد.  

در ماه‌های گذشته، شماری از مقام‌های طالبان که تحت تحریم‌های سازمان ملل متحدند، توانستند به کشورهای همسایه و منطقه سفر کنند. پیش‌تر ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان، به ترکیه سفر کرده بود. سفرهای پی‌درپی مقام‌های طالبان به خارج از افغانستان نگرانی‌ها مبنی بر افزایش تعامل و تماس طالبان با جهان را افزایش داده است. این در حالی است که تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.