نتانیاهو: جمهوری ‌اسلامی تهدیدی مشترک علیه اسرائیل و کشورهای عرب منطقه است

نخست‌وزیر اسرائیل در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که صلح بین عربستان ‌سعودی و اسرائیل ‏خاورمیانه‌ای جدید می‌سازد

نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل جمعه ۲۲ سپتامبرBryan R. Smith / AFP

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پنج‌ سال پس از آخرین حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمعه صبح به وقت نیویورک در مجمع عمومی امسال سازمان ملل سخنرانی‌ کرد. همان‌گونه که بسیاری از رسانه‌های اسرائیلی پیش‌بینی کرده‌ بودند، پردوام‌ترین نخست‌وزیر اسرائیل سخنرانی‌اش را حول سه محور مقابله با تهدید‌های منطقه‌ای و جهانی جمهوری‌اسلامی، برقراری صلح با عربستان‌سعودی، و مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها تنظیم کرده بود.

بنیامین نتانیاهو در آغاز سخنانش، به جهان در مورد تهدیدهای جمهوری‌ اسلامی هشدار داد. او گفت: «پیش‌تر نیز بارها گفته‌ام که جمهوری اسلامی تهدیدی است مشترک علیه کشورهای عرب منطقه خاورمیانه و اسرائیل.» نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه گفت که تهدیدهای ایران و صلح با اعراب را در حضور قبلی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل پیش‌بینی کرده‌ بود.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «پنج سال پیش، زمانی که همین جا درباره تهدیدهای تهران صحبت کردم و از تهدیدهای این کشور علیه اسرائیل و کشورهای عرب گفتم و خاطرنشان کردم که به‌زودی اسرائیل و کشورهای عرب منطقه خاورمیانه به صلح دست پیدا می‌کنند، کسی سخنان من را آن‌چنان جدی نگرفت. امروز از من تشکر می‌کنید، اما آن زمان چنین انتظاری نداشتید.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 نتانیاهو ضمن اشاره به پیمان ابراهیم، توافق‌نامه صلح بین اسرائیل و کشورهای عرب منطقه خاورمیانه، خطاب به دیگر کشورهای عرب منطقه که هنوز آماده برقراری صلح با اسرائیل نیستند گفت: «اسرائیل تا کنون چهار پیمان صلح با کشورهای عرب امضا کرده‌ است.» رهبر حزب لیکود ضمن تاکید بر اینکه صلح بین اسرائيل و فلسطین به نفع همه ‌است، مثالی در این‌باره زد. او اعلام‌ کرد پس از صلح بین امارات متحده عربی و اسرائیل در چهارچوب پیمان ابراهیم، بیش از یک میلیون اسرائیلی از آن کشور (امارات متحده عربی) دیدن کرده‌اند. او گفت: «در اسرائیل بسیاری از زوج‌های جوان مراسم عروسی‌شان را در دبی برگزار می‌کنند.»‌

نخست‌وزیر اسرائیل با بیان اهمیت صلح بین کشورش و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تاکید کرد که البته «صلح بین اسرائیل و عربستان سعودی خاورمیانه‌ای جدید می‌سازد.»

 به گفته رهبر اسرائیل، «البته صلح زمانی برقرارمی‌شود که ملت‌ها و دولت‌های منطقه دست از شیطان‌سازی اسرائیل بردارند.» نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل و عربستان‌ سعودی با میانجیگری جو بایدن می‌توانند به صلح پایدار برسند. 

جمهوری‌ اسلامی تهدیدی بزرگ در منطقه خاورمیانه

به گفته نتانیاهو، هشت سال پیش کشورهای غربی «قول دادند که تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری‌ اسلامی وضع خواهند کرد، اما امروز ایران نه‌تنها مورد تحریم‌های جدیدی قرار نگرفته است، بلکه مفاد توافق برجام را مرتب نقض می‌کند.»  

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد که «تهران با هزینه‌ کردن میلیاردها دلار به مجهز کردن گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه، قاره آسیا، و آمریکا ادامه می‌دهد.»

او افزود: «جمهوری‌ اسلامی مهم‌ترین عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه است.» به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، تا جمهوری‌ اسلامی در منطقه حاضر است، گذرگاه‌های دریایی و راه‌های حمل‌ونقل کالا در منطقه خاورمیانه مرتب تهدید می‌شود. نتانیاهو خطاب به جهانیان گفت: «معتقدم جامعه جهانی موظف‌ است تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند تا مانع رسیدن این کشور به سلاح هسته‌ای شود. همه ما، جامعه جهانی، باید شجاعت داشته باشیم که به ایران هسته‌ای پایان دهیم. من در مقام نخست‌وزیر اسرائیل هر کاری خواهم کرد تا ایران به سلاح هسته‌ای مجهز نشود.» 

نتانیاهو در این سخنرانی با محکوم کردن محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین، اعلام‌ کرد که عباس باید از سخنان «یهودی‌ستیز» دست بردارد.

بیشتر از جهان