حمله پهپادی اسرائیل به مواضع حماس

مرز غزه و اسرائیل پس از ۶ سال، شاهد شورش و ناآرامی‌های گسترده‌‌ شده‌ است

پهپادهای اسرائیل-JACK GUEZ-AFP

ارتش اسرائیل شنبه اعلام‌ کرد مواضع شبه‌نظامیان حماس در نوار غزه را با پهپادهای نظامی هدف قرار داده است. 

بیش‌ از ۴۸ ساعت است که شورش‌ و ناآرامی در مرز اسرائیل با نوار غزه پس از سال‌ها آرامش، آغاز شده است.

ارتش اسرائیل افزود که نظامیان این کشور، در پاسخ به «شورش‌ فلسطینیان عضو حماس» که به سمت سرزمین‌های فلسطینی نارنجک پرتاب‌ کرده‌اند، به این فلسطینی‌ها شلیک‌ کرده‌اند. تصاویر تلویزیونی نشان‌ می‌دهد که فلسطینیان خشمگین از بالای دیوار مرزی سرزمین‌های اسرائیل را هدف قرارمی‌دهند. 

گروه حماس که کنترل نوار غزه را برعهده‌ دارد، اعلام کرد در پی تیراندازی نظامیان اسرائیلی، دست‌کم ۱۲ فلسطینی زخمی‌ و راهی بیمارستان شده‌اند. 

حماس درباره حمله‌های پهپادی و تلفات جانی احتمالی اظهار نظری نکرده‌ است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دو روز پیش از این حمله‌ها، دست‌کم شش فلسطینی در مرز غزه با اسرائیل کشته‌ شدند. اسرائیل می‌گوید این فلسطینی‌ها عضو حماس بوده و در حال ساخت بمب‌های دست‌ساز جان باختند. 

شدیدترین درگیری‌ها در مرز غزه با اسرائیل به شش سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت ایالات‌ متحده، تصمیم گرفت سفارت آمریکا را از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل کند.

انتقال سفارت‌خانه ایالات‌ متحده به اورشلیم در حالی‌ بود که این شهر مقدس و تاریخی، از بدو پیدایش اسرائیل موضوع اصلی درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل بوده است.

در جریان درگیری‌ها در مرز غزه با اسرائیل در سال ۲۰۱۷، دست‌کم ۳۴ نفر جان باختند.

در ۶ سال اخیر، شورش و ناآرامی‌های فوق‌العاده‌ای در بخش شمالی نوار غزه مشاهده نشده‌ است.

نوار غزه که پرتراکم‌ترین منطقه جهان با دو میلیون نفر به شمار می‌رود، از غرب به دریا و در شرق و شمال و جنوب به سرزمین‌های اسرائیلی محدود می‌شود.

سازمان ملل می‌گوید وضعیت بیش از دو میلیون شهروند نوار غزه که سال‌ها است از طرف اسرائیل در محاصره قرار دارند، بسیار وخیم است و به کمک‌های فوری نیاز دارند. ارتش اسرائیل می‌گوید درصورت پایان دادن به محاصره نوار غزه، گروه‌های اسلام‌گرای افراطی حاضر در نوار غزه، حمله‌های تروریستی گسترده‌‌ای را در سرزمین‌های اسرائیلی آغاز می‌کنند. 

بیشتر از جهان